Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2015

Μάτ-αια τόση προσπάθεια!!

Η συγκλονιστική εμφάνιση του Ματ Λοτζέσκι (που έκανε ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα) δεν ήταν αρκετή για να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό, ο οποίος ηττήθηκε στην παράταση με 96-89 από την Λαμποράλ Κούτσα.

Μάτ-αια τόση προσπάθεια!
Αν και γύρισε από το -13 με έναν συγκλονιστικό Ματ Λοτζέσκι (ο οποίος έκανε προσωπικό ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα), ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 96-89 στην παράταση (80-80 κ.α.) από την Λαμποράλ Κούτσα.

Στους 28 πόντους σταμάτησε ο Αμερικανός με το βελγικό διαβατήριο, ωστόσο τα λάθη των «ερυθρόλευκων» στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά και το «μπλακ άουτ» στο έξτρα πεντάλεπτο, απέτρεψαν την ομάδα του Πειραιά να φύγει με τη νίκη από τη Βιτόρια.

Από την άλλη, για τους Βάσκους έκανε τρομερή εμφάνιση ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος ήταν με διαφορά ο κορυφαίος, έχοντας 28 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Με τον Στρόμπερι στη βασική πεντάδα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός, ο οποίος μέσω της καλής του άμυνας κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς (4-8). Όμως, κάποια λάθη στην επίθεση και κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στη Λαμποράλ να ισοφαρίσει (8-8) και στη συνέχεια να περάσει μπροστά (13-11). Στα μισά, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πέρασε στο παρκέ τον Χάντερ, ο οποίος αμέσως έδωσε πέντε δικούς του πόντους για το 13-16, ενώ ο Αμερικανός διατηρούσε τους «ερυθρόλευκους» μπροστά (15-18). Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο του πρώτου δεκαλέπτου, οι Πειραιώτες «μπλόκαραν» και έτσι οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό για ένα δικό τους 6-0 που διαμόρφωσε το 21-18.

Οι «παθογένειες» στο τέλος της πρώτης περιόδου, σε άμυνα και επίθεση, συνεχίστηκαν και στη δεύτερη για τον Ολυμπιακό, με τη Λαμποράλ Κούτσα να κάνει ένα άλλο 5-0 για το +8 (26-18). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου σκόραραν με… αίτηση, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται αυτό και να πηγαίνουν ακόμη και στο +10 (33-23). Με κάποιες καλές άμυνες, οι Πειραιώτες έκαναν ένα επιμέρους σκορ 3-8 για το 36-31, αλλά δεν συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και έτσι οι Ισπανοί διατηρούσαν το προβάδισμά τους (42-35), ενώ με τα δύο απανωτά (!) τρίποντα από τον Μπουρούση, η ομάδα του Περάσοβιτς πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 48-39.

Ο Λοτζέσκι έκανε ό,τι μπορούσε στην επίθεση για τον Ολυμπιακό (50-44), όμως η άμυνα των «ερυθρόλευκων» ήταν απούσα και έτσι η Λαμποράλ έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο για το +13 (57-44), στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου. Όσο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έπαιζαν άμυνα, τόσο οι γηπεδούχοι συντηρούσαν αβίαστα μία διαφορά ασφαλείας, με τον «Λότζο» να ήταν ο μοναδικός που κατέθετε την… ψυχή του στο παρκέ (64-56). Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, ήρθε από τον πάγκο ο… άσος στο μανίκι των Πειραιωτών που ήταν ο Στρόμπερι, ο οποίος τους… έσπρωξε για το -4 (67-63), με τον Τζέιμς να διαμορφώνει στο τέλος το 69-63.

Παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός έπαιξε καλή άμυνα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, δεν το εκμεταλλεύτηκε μέσω της επίθεσής του με τη διαφορά να μη μειώνεται (69-64). Στα μισά της περιόδου, ήρθε η… αντεπίθεση για την ομάδα του Πειραιά, η οποία με μπροστάρη τον Σπανούλη πέρασε ξανά μπροστά (71-72), όμως μία… ανεξήγητη κατάρρευση, έδωσε την ευκαιρία στη Λαμποράλ να κάνει ένα σερί για το +5 (77-72), περίπου 2:30’’ πριν το τέλος. Παρ’ όλα αυτά, οι Μάντζαρης και Λοτζέσκι δεν είχαν πει την τελευταία τους… λέξη και με τα τρίποντά τους έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (77-78). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς πήγε στην κόψη του… ξυραφιού. Με το σκορ να ήταν στο 80-80 ο Σπανούλης πήρε -λανθασμένα αφού είχε χρόνο- το τρίποντο, το έχασε, με τον Μάικ Τζέιμς να παίρνει την μπάλα, να τρέχει μέχρι το κέντρο του γηπέδου, να πετυχαίνει τρίποντο, αλλά να ήταν εκτός χρόνου!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Λαμποράλ Κούτσα είχε το προβάδισμα χάρη στα τρίποντά της, αλλά και τις κακές επιθέσεις του Ολυμπιακού (90-84). Το τρίποντο του Μάντζαρη προσπάθησε να… ξυπνήσει τους συμπαίκτες του (90-87), αλλά χρόνος πλέον δεν υπήρχε και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα με 96-89.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 48-39, 69-63, 80-80 κ.α., 96-89

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (3), Ντιόπ Μ., Κοζέρ 9 (1), Πλάνινιτς 4, Χάνγκα 17 (2), Μπουρούσης 28 (2τρ., 12 ριμπ.), Μπλάζιτς 3 (1), Ντιόπ Ιλ. 2, Τιγί 4, Κανγκούρ 5 (1), Άνταμς 8 (2), Κορμπάτσο 3 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 5, Χάντερ 7, Παπαπέτρου, Σπανούλης 11 (9 ασ.), Στρόμπερι 7, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 13 (3), Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 28 (6/7 τρ., 7 ριμπ.), Αθηναίου. *Πηγή: sport-fm.gr*