Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2015

Γλίτωσε το… έμφραγμα η Μπαρτσελόνα!!

Με αρκετό ζόρι η Μπαρτσελόνα «λύγισε» στο τέλος την αντίσταση της Ζιελόνα Γκόρα, με αποτέλεσμα να επικρατήσει 78-72 και να πάρει την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα!

Γλίτωσε το… έμφραγμα η Μπαρτσελόνα!
Τα… χρειάστηκε και με το παραπάνω η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Ζιελόνα Γκόρα! Οι πρωταθλητές Πολωνίας ήταν μπροστά (70-72) περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, αλλά οι Καταλανοί έκαναν ένα σερί 8-0 για το τελικό 78-72, που ήταν και η πρώτη τους νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα!

Πρώτος σκόρερ για τους «μπλαουγκράνα» ήταν ο Σάμιουελς με 23 πόντους, με τον Λαουάλ να είχε 7, αλλά και 12 ριμπάουντ. Στους 8 πόντους σταμάτησε ο Στράτος Περπέρογλου, ενώ ο άλλους 3 είχε ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ. Από τους πρωταθλητές Πολωνίας κορυφαίοι ήταν οι Πονίτκα και Μπορόβνιακ με 15 πόντους ο καθένας.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Ζιελόνα Γκόρα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 2-12! Ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Πασκουάλ «θυμήθηκαν» πως παίζουν στην… Μπαρτσελόνα και έτσι κατάφεραν να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-20). Στη δεύτερη περίοδο, οι Καταλανοί ήταν αυτοί που είχαν τα ηνία της αναμέτρησης, με τον Αρόγιο να τους φτάνει στο +10 (33-23). Όμως, οι φιλοξενούμενοι αρνούνταν να… παραδοθούν (40-35), με τα τρίποντα των Περπέρογλου και Βεζένκοφ να διαμορφώνουν το 43-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπαρτσελόνα διατηρούσε το προβάδισμά της (51-39), αλλά τα «ξεσπάσματα» της Ζιελόνα Γκόρα δεν την άφηναν να ξεφύγει (53-51) και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το 64-57. Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έδωσαν τον «υπέρ πάντων αγώνα», όπου αρχικά έφεραν το ματς στα ίσα (66-66), ενώ είχαν το προβάδισμα μέχρι και περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη (70-72). Εκεί, οι Πολωνοί «λύγισαν» από το άγχος και την πίεση, με την Μπάρτσα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 43-37, 64-57, 78-72

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ρίμπας 3, Λαουάλ 7 (12 ριμπ.), Αμπρίνες 3 (1), Ναβάρο 10 (3), Σατοράνσκι 10 (2), Βεζένκοφ 3 (1), Ντιανέ, Σάμιουελς 23, Όλεσον, Αρόγιο 6 (2), Περπέρογλου 8 (2), Τόμιτς 5.

Ζιελόνα Γκόρα (Φιλιπόφσκι): Μποστ 5 (1), Ρέινολντς 5 (1), Σέβζικ 7 (1), Πονίτκα Μαρ., Μολντοβεάνου 14 (3), Πονίτκα Ματ. 15, Γκρουζέτσκι, Χρίτσανιουκ 2, Ζαμοΐσκι, Μπορόβνιακ 15, Τζούρισιτς 4, Κοζάρεκ 5 (1). *Πηγή: sport-fm.gr*