Δευτέρα 18 Ιανουαρίου 2016

Έγινε της ανατροπής!

Έγινε της ανατροπής

Οστάνδη και Βάασλαντ Μπέβερν αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3, σε ένα τρομερό ματς με δύο ανατροπές στο σκορ και τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Διπλό εξάδας η Σταντάρ Λιέγης.

Σε ένα τρομερό παιχνίδι με δύο ανατροπές, Οστάνδη και Βάασλαντ Μπέβερν αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ίσως το καλύτερο μέχρι στιγμής στο βελγικό πρωτάθλημα αφού οι δύο ομάδες πέτυχαν τέσσερα γκολ συνολικά μέχρι το 35ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 8' με γκολ του Σχράιβερς αλλά έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ακπαλά. Στο 17' ο Σχράιβερς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του αλλά η Οστάνδη ισοφάρισε σε 2-2 στο 35ο λεπτό με τον Φερνάντο Κανέσιν.

Στην επανάληψη, οι παίκτες της Οστάνδης συνέχισαν από εκεί που είχαν σταματήσει και ολοκλήρωσαν την ανατροπή (3-2) με γκολ του Μουσονά. Ωστόσο, η Μπέβερεν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με πέναλτι του Μουλέν έξι λεπτά πριν το φινάλε πήραν σπουδαίο βαθμό στην προσπάθεια που κάνουν για να σωθούν.

Την 6η Γκενκ έπιασε με το διπλό της μέσα στη Λόκερν η Σταντάρ Λιέγης. Μεγάλος πρωταγωνιστής στο 0-2 ήταν ο Σαντίνι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του μέσα σε διάστημα εννέα λεπτών (56', 65').