Δευτέρα 18 Ιανουαρίου 2016

Grande Milan!!

Grande Milan

Η Μίλαν επικράτησε 2-0 της Φιορεντίνα και πλησιάζει τις ευρωπαϊκές θέσεις. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους «βιόλα» του Πάολο Σόουζα, που έμειναν στο -6 από την κορυφή.

Στην 6η θέση βρίσκεται η Μίλαν με 32 πόντους, μετά την σπουδαία νίκη κόντρα στην Φιορεντίνα με 2-0. Μπήκαν γρήγορα μπροστά στο σκορ οι γηπεδούχοι και διαχειρίστηκαν σωστά το ματς. Κατώτεροι των περιστάσεων ξανά οι «βιόλα» έμειναν στο -6 από την κορυφή και την 4η θέση.

Οι «ροσονέρι» έγιναν αφεντικά του μεγάλου αγώνα της 20ης αγωνιστικής της Serie A, από την εκκίνηση του αγώνα. Εκεί ο Κάρλος Μπάκα, πήρε μια κάθετη πάσα αριστερά από την μεγάλη περιοχή και αφού ζάλισε τον Τόμοβιτς, έκανε ένα δεξί σοοτ στην απέναντι γωνία του Ταταρουσάνου, για να βάλει μπροστά τη Μίλαν στο σκορ με 1-0. Το πρώτο μέρος δεν είχε κάποια άλλη σπουδαία φάση και οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ.

Στην επανάληψη ήταν η Φιορεντίνα που απείλησε πρώτη με τον Μπόρχα Βαλέρο και τον Αστόρι να φτάνουν σε ευκαιρία στο 53’. Στο 61’ τον Αντονέλι σταμάτησε ο Ταταρουσάνου. Τελικά στο 88ο λεπτό, ο Κούτσκα έβγαλε μια ωραία μπαλιά στον Κέβιν Μπόατενγκ με τις δύο αλλαγές να συνεργάζονται άψογα και ο τελευταίος διαμόρφωσε το 2-0.