Δευτέρα 18 Ιανουαρίου 2016

Φέρτε της τον Άγιαξ!!

Φέρτε της τον Άγιαξ

Συνεχίζει το πρέσινγκ στον Άγιαξ η Αϊντχόφεν, καθώς πήρε το εκτός έδρας ντέρμπι με τη Φέγενορντ (2-0), παρέμεινε κοντά στον «Άιαντα» και απομακρύνθηκε από τη σημερινή της αντίπαλο.

Σπουδαίο «διπλό» για την Αϊντχόφεν, που έφυγε με το 2-0 από την έδρα της Φέγενορντ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Eredivisie και διατηρήθηκε το -3 από την κορυφή, όπου συνεχίζει να βρίσκεται ο Άγιαξ μετά το 1-0 που έφερε νωρίτερα με την Ντεν Χάαγκ. Παράλληλα, με αυτόν τον τρόπο απέκτησε απόσταση πέντε πόντων από την ομάδα του Ρότερνταμ.

Αέρα πέρασε από το «σπίτι» της Γκρόνιγκεν η Ουτρέχτη, καθώς μετά το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου, έριξε τρία γκολ στο δεύτερο και επικράτησε 4-1. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι το ματς, καθώς ο Λουντουίγκ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 76ο λεπτό.

Μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σάντος στο 20’ αποδείχθηκε αρκετή στη Ναϊμέγκεν ώστε να πάρει τη νίκη επί της Βίλεμ.