Δευτέρα 18 Ιανουαρίου 2016

Γιουβέντους, δέκα με τόνο!! (videos)

Γιουβέντους, δέκα με τόνο! (videos)

Και η Γιουβέντους το βιολί της. Οι «μπιανκονέρι» πέρασαν αέρα και απ’ το Φρίουλι (4-0 την Ουντινέζε) κι έφτασαν στο -2 από την κορυφή. Ένας Σπαλέτι… δεν φέρνει την άνοιξη στη Ρόμα (1-1 με την Βερόνα)

Από νίκη σε νίκη συνεχίζει η Γιουβέντους στη Serie A. Οι «μπιανκονέρι» έκαναν το 10/10, περνώντας με σκορ 4-0 από την έδρα της Ουντινέζε στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Όλη η δουλειά έγινε στο πρώτο ημίχρονο για τους παίκτες του Αλέγκρι. Το σκορ άνοιξε με εκτέλεση φάουλ στο 15ο λεπτό ο Ντιμπάλα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κεντίρα (18’) διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Τα πάντα κρίθηκαν ουσιαστικά στο 25’, όταν ο Ντανίλο αποβλήθηκε και ο Ντιμπάλα ευστόχησε απ’την «άσπρη βούλα». Το τελικό σκορ έγραψε ο Άλεξ Σάντρο στο 42?.

Η έλευση του Λουτσιάνο Σπαλέτι στη Ρόμα δεν συνδυάστηκε με νίκη. Απέναντι στην Βερόνα, οι «τζιαλορόσι» τιμωρήθηκαν απ’την χαλαρότητά τους κι έμειναν στο 1-1 στο «Ολίμπικο». Οι Ρωμαίοι προηγήθηκαν στο 41’με σουτ του Ναϊνγκολάν, ενώ η ομάδα του Μόρα, που αγωνίστηκε βασικός και είχε εξαιρετική παρουσία, πήρε τον βαθμό με το πέναλτι του Πατσίνι στο 61?. Για 90λεπτά αγωνίστηκε ο Μανωλάς, στο 73’αντικαταστάθηκε ο Τοροσίδης.

Στα υπόλοιπα ματς, η Λάτσιο έσωσε τον βαθμό (2-2) στην έδρα της Μπολόνια, ενώ η Κάρπι πήρε μεγάλη ανάσα επικρατώντας 2-1 κόντρα στην Σαμπντόρια.