Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016

Την έπιασε «πελάτισσα»!

Την έπιασε «πελάτισσα»

Μετά το 80-76 στο πρωτάθλημα, η Εφές νίκησε την Νταρουσάφακα και για την Ευρωλίγκα, επικρατώντας στο «Αμπντι Ιπεκτσί» με 84-71 της συμπολίτισσας για την τρίτη αγωνιστική του Top 16.

Η Εφές Αναντολού νίκησε με 84-71 την Νταρουσάφακα εντός έδρας, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των «16» της Ευρωλίγκας και έφτασε το 2-1 ρεκόρ, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους σε δύσκολη θέση με 0-3.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς απέκτησαν μια διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο και έφτασαν στο +18 με σερί 12-0, βάζοντας τις βάσεις για την τελική επικράτηση, αφού οι φιλοξενούμενοι, όσο και αν προσπάθησαν, δεν κατάφεραν να μειώσουν περισσότερο από το -4.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γκρέιντζερ με 15 και Μπράουν με 13 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Ουίλμπεκιν με 20 πόντους.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στην αρχή της αναμέτρησης, με την Εφές να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα με τους Αμερικανούς της και με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν σκοράρει ακόμα με βολή. Όμως, στη συνέχεια, υπήρχε εκατέρωθεν αστοχία και για δυο λεπτά, με το σκορ στο 8-8, δε σκόραρε καμία ομάδα. Τελικά, από το 2’59’’ η Νταρουσάφακα διατηρούσε ένα +2, με τον Ρέντινγκ να κάνει το 10-15, όμως η Εφές με σερί 4-0 ολοκλήρωσε τα πρώτο δεκάλεπτο στο -1.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η Εφές διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο εναλλασσόταν την περισσότερη ώρα, με τον Γκρέιντζερ να σκοράρει «κατά ριπάς» για τους παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς, οι οποίοι είχαν την υπεροχή σε δίποντα, βολές και ριμπάουντ. Έτσι, η Αναντολού διατηρούσε ένα +3 με +5 με πρωταγωνιστές τους Αμερικανούς της και ο Ντίμπλερ έκανε το 31-25. Ο Γκρέιντζερ έφερε το +9 με συνολικό σερί 7-0 για τους γηπεδούχους και, έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 36-27 για την ομάδα του «Ντούντα».

Ο Τουρέν μείωσε σε 36-30 στην αρχή της τρίτης περιόδου, όμως ένα σερί 12-0 της Εφές έφερε το 48-30 με πρωταγωνιστές τους Τούρκους παίκτες της, έχοντας σταθερά την υπεροχή σε δίποντα, βολές και ριμπάουντ. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα, η Νταρουσάφακα μείωσε σε 51-40 με σερί 7-0. Ο Αλντεμίρ μείωσε περισσότερο στο -9 και -7 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκαναν ένα σερί 6-0 σε αυτό το διάστημα. Ένα σερί 6-0 της Εφές αυτή τη φορά με επιθετική πολυφωνία έφερε το 59-46 για τους γηπεδούχους και το +10 ολοκλήρωσε το τριαντάλεπτο.

Ο Αρσλάν μείωσε με προσωπικό σερί 6-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου σε 61-57, έχοντας οι φιλοξενούμενοι την ν υπεροχή στα τρίποντα από την αρχή της αναμέτρησης, όμως ο Μπράουν πρωτοστάτησε σε ένα σερί 7-0 της Εφές που έφερε το 68-57. Με διάφορα επιμέρους και σερί των παικτών του Ντούσαν Ιβκοβιτς, η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +8 και +11, ενώ με σερί 3-0 έγινε το 76-62 με την επιθετική πολυφωνία και τα πολλά ριμπάουντ των γηπεδούχων. Πλέον, η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +12 και +14 με Ντάνστον για τους γηπεδούχους και Τορέν για τους φιλοξενούμενους και τελικά το ματς ολοκληρώθηκε στο +13 για την Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 36-27, 61-51, 84-71

ΕΦΕΣ: Τάιους 9, Μπράουν 13, Οσμάν 12, Μπατούκ 6, Σάριτς 4, Γκρέιντζερ 15, Ερτέλ 3, Ντίμπλερ 11, Ντάνστον 9, Ντουβερίογλου 2

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ: Ουίλμπεκιν 20, Ρέντινγκ 5, Τουρέν 10, Ερντέν 6, Αλντεμίρ 5, Γκόρντον 6, Αρσλάν 14, Μπιέλιτσα 5 *Πηγή: sport-fm.gr*