Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016

Σβεντ και Όγκουστιν «σκότωσαν» την Λαμποράλ!!

Σβεντ και Όγκουστιν «σκότωσαν» την Λαμποράλ

Χάρη σε μία αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η Χίμκι λύγισε την αντίσταση της Λαμποράλ Κούτσα και επικράτησε 76-68.

Με κορυφαίους τους Σβεντ και Όγκουστιν, αλλά και μία αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η Χίμκι σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στο Top16 της Ευρωλίγκας, επικρατώντας 76-68 της Λαμποράλ Κούτσα.

Ντέρμπι ήταν στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου η αναμέτρηση (13-11), με την Χίμκι να πατάει το… γκάζι στο τελευταίο τρίλεπτο και την κλείνει στο +5 (17-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Λαμποράλ αντέδρασε και πέρασε μπροστά (20-21). Όμως, το ματς παρέμεινε κλειστό μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (39-39).

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο και στο τρίτο δεκάλεπτο, ώσπου η Χίμκι με ένα ξέσπασμα στο τέλος έφτασε στο +11 (59-48). Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις διατηρούσε τον έλεγχο και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 76-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 39-39, 59-48, 76-68

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 7 (1), Σβεντ 24 (5), Ντράγκιτς 2, Όγκουστιν 22 (1), Κόπονεν, Βιάλτσεφ 2, Σοκόλοφ 4, Ιλνίτσκι, Μόνια 6 (2), Τοντόροβιτς 2, Χάνικατ 7, Σελέκετο.

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 7, Ντιόπ Μ., Κοζέρ 9 (1), Πλάνινιτς 4, Σενγκέλια 9 (1), Χάνγκα 9, Μπουρούσης 3 (1), Μπλάζιτς 9 (1), Ντιόπ Ιλ. 4, Τιγί 6, Άνταμς 8 (2), Κορμπάτσο.