Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016

Ήρωας για τη Γκενκ ο Καρέλης!! (video)

Ήρωας για τη Γκενκ ο Καρέλης (video)

Πετυχαίνοντας ένα τρομερό γκολ στο 87ο λεπτό, ο Νίκος Καρέλης έκανε ιδανικό ντεμπούτο με τη φανέλα της Γκενκ, χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του κόντρα στη Ζούλτε Βάρεγκεμ με 2-1.

Καλύτερο ντεμπούτο δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο Νίκος Καρέλης στη Γκενκ. Μπήκε στο 76' αλλαγή και χρειάστηκε μόλις 11 λεπτά για να σκοράρει με απίθανο μονοκόμματο γυριστό σουτ στο γάμα της εστίας του Μποσούτ και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του κόντρα στη Ζούλτε Βάρεγκεμ με 2-1.

Ο Καρέλης έχοντας κάνει ελάχιστες προπονήσεις με την Γκενκ έμοιαζε αδύνατο να ξεκινήσει στην ενδεκάδα της νέας του ομάδας. Όπερ και εγένετο και μέχρι το 76ο λεπτό παρακολουθούσε τις προσπάθειες των συμπαικτών του. Μέχρι να περάσει στον αγωνιστικό χώρο ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού, το σκορ ήταν 1-1 (ο Εντιντί είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους, ο Λεπουάν είχε ισοφαρίσει) ενώ η ομάδα του έπαιζε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Τσιμάνγκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 35'.

Ωστόσο, ο προπονητής της Γκενκ Πίτερ Μάες έδειξε πως δεν συμβιβάζεται με την ισοπαλία και έριξε στο παιχνίδι τον Καρέλη στο 76', με τον Έλληνα επιθετικό να προειδοποιεί αρχικά με ένα μακρινό σουτ στο 79' και εν τέλει στο 87' να σκοράρει με απίθανο γυριστό σουτ με το δεξί, έπειτα από σέντρα του Μπούφελ και να δίνει το τρίποντο στην ομάδα του.