Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2012

Έχασε, αλλά προκρίθηκε!!

Έχασε, αλλά προκρίθηκε
Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας πήρε η Βαλένθια, παρά την ήττα με 2-1 από τη Σεβίλλη, καθώς οι «νυχτερίδες» είχαν επικρατήσει (1-0) στον πρώτο αγώνα.

Το γκολ του Σολδάδο στο 66ο λεπτό αποδείχθηκε «χρυσό» για την ομάδα του Έμερι, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 70’ με τον Ράκιτιτς, ενώ το αυτογκόλ του Ρουίς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων απλά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Νωρίτερα την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας πανηγύρισε η Λεβάντε, η οποία συνέτριψε την Αλκορκόν 4-0, ανατρέποντας την ήττα με σκορ 2-1 στο πρώτο παιχνίδι.

Από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο σημείωσαν οι γηπεδούχοι, αρχικά με τους Μπαρκέρο (23’) και Ροτζέρ (45’), ενώ στο δεύτερο 45λεπτο ήταν η σειρά των Ιμπόρα (52’) και Σουάρεζ (66’) να σκοράρουν.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βάσκεθ, η Εσπανιόλ επικράτησε 4-2 της Κόρδοβα και πανηγύρισε την πρόκριση στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ισπανίας, αφού στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι είχε ηττηθεί με 2-1.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κρατούσαν το εισιτήριο για την επόμενη φάση μέχρι το 89’.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εσπανιόλ ήταν καταιγιστική, με το σκορ να είναι στο υπέρ της 3-0 και την Κόρδοβα απλά να μειώνει σε 3-1 στο 40ο λεπτό. Όμως, στο 49’ ο Ντίας έκανε το 3-2 για τους φιλοξενούμενους, το οποίο τους έδινε την πρόκριση σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου αγώνα (2-1).

Ωστόσο, ο Βάσκεθ, με το τρίτο προσωπικό του τέρμα, ένα λεπτό πριν το 90’ έκανε το 4-2 για τους Καταλανούς, δίνοντας παράλληλα την πρόκριση στην ομάδα του.