Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2012

Ο Νας "βύθισε" τους Νικς!!

Οι Σίξερς γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στην έδρα τους, οι Γούιζαρντς έκαναν την δεύτερη νίκη τους σταματώντας το σερί των Θάντερ, και ο Πάρκερ "πήρε" τους Μάτζικ.

Ο Νας "βύθισε" τους Νικς
Έχασαν στην έδρα τους οι Σίξερς
Οι Νάγκετς χρειάστηκαν τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να μπορέσουν να λυγίσουν τους Σίξερς, και έφτασαν στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους σταματώντας παράλληλα την ομάδα της Φιλαδέλφεια που είχε μόνο νίκες στην έδρα της τη φετινή σεζόν.
Παίκτης «κλειδί» για το Ντένβερ αποδείχτηκε ο Άντρε Μίλερ, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και έδωσε τις λύσεις απέναντι στην άμυνα των Σίξερς πετυχαίνοντας 28π. και μοιράζοντας 10 ασίστς, ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ. Τις επιδόσεις του ακολούθησε ο Χιλάριο με 20π. και 14 ριμπάουντ, ενώ και ο Άφαλο πρόσθεσε άλλους 14π.
Όσο για τους γηπεδούχους, παρά το γεγονός ότι έξι παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, η ομάδα της Φιλαδέλφεια δεν έπιασε την απόδοση προηγούμενων αγώνων. Ο Έβαν Τέρνερ ήρθε επίσης από τον πάγκο και πέτυχε 20π.. και 11 ριμπ., με τον Γιάνγκ να προσθέτει άλλους 22π. Double- double και από τον Ιγκουοντάλα με 11π. και 10 ριμπ., ενώ ο Χόλιντεϊ έμεινε σε πιο χαμηλά επίπεδα σημειώνοντας 13π.
Φιλαδέλφεια Σίξερς – Ντένβερ Νάγκετς 104 – 108
Τα δωδεκάλεπτα: 28-19, 17-32, 27-27, 24-18, 8-12
Δεύτερη νίκη για Γουίζαρντς, τέλος στο σερί των Θάντερ
Οι Γουίζαρντς κατάφεραν να επικρατήσουν των Θάντερς του Ντουράντ, σπάζοντας το σερί των επτά νικών που έτρεχε η ομάδα της Οκλαχόμα, ενώ σημείωσαν μόλις την δεύτερη νίκη τους.
Πρωταγωνιστές για την ομάδα της Ουάσιγκτον ήταν οι Τζον Γουόλ (25π.), Νικ Γιάνγκ (24π.) και Τζόρνταν Κρόφορντ (18π.), ενώ και ο Μπλατς πρόσθεσε 12π. και 10 ριμπ. Επιπλέον, ο Γουόλ έδωσε 8 ασίστ και πήρε 7 ριμπάουντ, ευστοχώντας σε 13 από τις 14 ελ. Βολές που επιχείρησε.
Οι Θάντερ έχασαν για τρίτη φορά μετά από 15 ματς, με τον Κέβιν Ντουράντ και τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να πετυχαίνουν 69 από τους 102 πόντους της ομάδας τους. Ο πρώτος σημείωσε 33π. και 8 ριμπ., ενώ ο δεύτερος πέτυχε 36π. και 7 ασίστ.
Ουάσιγκτον Γουίζαρντς – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 105 – 102
Τα δωδεκάλεπτα: 18-22, 28-29, 26-25, 33-26
"Δαιμόνιος" Πάρκερ
Ο Τόνι Πάρκερ έδωσε τη νίκη στους Σπερς κόντρα στους Μάτζικ, πετυχαίνοντας 16 από τους 25 συνολικά πόντους του στην τέταρτη περίοδο και την παράταση. Ο Γάλλος πλέι μέικερ είχε επίσης 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Τιμ Ντάνκαν πρόσθεσε άλλους 17π. και 10 ριμπ.
Το Ορλάντο οδήγησε απόψε ο ηγέτης τους, Ντουάιτ Χάουαρντ με 24π. και 25 ριμπ., στο πλευρό του οποίου στάθηκε ο Ράιαν Άντερσον με 17π. Και 11 ριμπ., ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό με τα ιδιαίτερα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας.
Ορλάντο Μάτζικ – Σαν Αντόνιο Σπερς 83 – 85
Τα δωδεκάλεπτα: 19-13, 21-24, 18-20, 17-18, 8-10
Πρώτη νίκη για Νετς μέσα στο Τζέρσεϊ
Μεγάλη νίκη για τους Νετς, οι οποίοι επικράτησαν των Γουόριορς στο Τζέρσεϊ με 107-100, με τον Ντερόν Ουίλιαμς να πετυχαίνει 24π. (11 από αυτούς στην κρίσιμη τελευταία περίοδο), με 10 ασίστ και 8 ριμπ. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη των Νετς, από τους οποίους καλή απόδοση είχε τόσο ο Μπρουκς (22π.) όσο και ο Χάμφρις (18π., 15 ριμπ.).
Για την ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ ο Έλις (30π.) έπαιζε σχεδόν μόνος του, με εξαίρεση τον Ντόρελ Ράιτ (17π.), με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αρκετές αξιόπιστες λύσεις στα κρίσιμα τελευταία λεπτά του αγώνα που οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή.
Νιού Τζέρσεϊ Νετς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 107 – 100
Τα δωδεκάλεπτα: 29-31, 26-25, 25-27, 27-17
Ο βετεράνος Στιβ Νας ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι ο καλύτερος παίκτης των Σανς και βοήθησε τα μέγιστα στην νίκη του Φοίνιξ επί των Νικς στο Μάντισον, που μάλλον βρίσκονται σε κρίση, αφού μετά από μια σειρά επιτυχημένων αποτελεσμάτων έφτασαν τις 4 συνεχόμενες ήττες.
Για τους Νικς η «όαση» που ακούει στο όνομα Στούντεμαϊρ, πρώην παίκτης των «Ήλιων» πέτυχε 23π., ο Καρμέλο Άντονι πήρε 11 ριμπ. αλλά πέτυχε μόλις 12π., ο Φιλντς πρόσθεσε 17π. και ο Σούμπερτ 20π., ενώ οι Νεοϋορκέζοι δεν πήραν τις απαραίτητες βοήθειες από τον πάγκο.
Από τους Σανς φυσικά ο Νας διέπρεψε με 26π. και 11 ασίστ, ο οποίος βρήκε στηρίγματα στους Γκορτάτ (11π., 12 ριμπ.), Χιλ (14π.) και Μπράουν (14π.).
Νιού Γιόρκ Νικς – Φοίνιξ Σανς 88 – 91
Τα δωδεκάλεπτα: 19-20, 23-25, 19-19, 27-27
Τέλος το σερί των Σέλτικς, στις 6 ήττες έφτασε το Τορόντο
Επιστροφή στις νίκες για τους «Κέλτες», οι οποίοι κέρδισαν τους Ράπτορς και τους «έστειλαν» στις 6 συνεχόμενες ήττες. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ρόντο, ο οποίος με τους 21π. που πέτυχε μαζί με τους 15π. του Κέβιν Καρνέτ αλλά και την θετική συνεισφορά των Πιερς (8π., 7 ασίστ), Πίτρους (12π.) και Μπας (13π., 9 ριμπ.) έδωσαν τέλος στο σερί 5 ηττών που «έτρεχε» η ομάδα της Βοστόνης.
Για την ομάδα του Τορόντο που ήταν πίσω στο σκορ με 20π. στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ο Φόρμπς πέτυχε 18π. και ο ΝτεΡόζαν πρόσθεσε 11π., σε μία βραδιά απογοητευτική για τους Ράπτορς από την αρχή ως το τέλος.
Μπόστον Σέλτικς – Τορόντο Ράπτορς 96 - 73
Τα δωδεκάλεπτα: 29-14, 15-24, 29-17, 23-18
Το σερί καλά κρατεί
Πέρασε και από την έδρα των Χόρνετς το φορμαρισμένο Μέμφις, που έφτασε τις 4 συνεχόμενες νίκες. Πέμπτη συνεχόμενη ήττα για την Νέα Ορλεάνη, η οποία το πάλεψε μέχρι τέλους χάρη στις προσπάθειες του Τζάρετ Τζακ που σημείωσε 27π. και έφτασε το σκορ στο 87-85 01:28 πριν το τέλος, αλλά και τον Τρέβορ Αρίθα (18π.).
Ωστόσο, ο Μέιγιο (16π.) τους «έκοψε» τον αέρα στην επόμενη επίθεση με σουτ τριών πόντων, και με μπροστάρη τον Μαρκ Γκασόλ (22π., 12 ριμπ.), αλλά και τον Μάικ Κόνλεϊ (18π.), οι Γκριζλς κατάφεραν να πάρουν άλλο ένα ματς.
Νιού Όρλεανς Χόρνετς – Μέμφις Γκριζλς 87 – 93
Τα δωδεκάλεπτα: 22-33, 26-22, 19-17, 20-21
Εύκολα οι ανώτεροι Χοκς
Μπορεί οι Κρόφορντ και Άλριτζ να πραγματοποίησαν ακόμη μια καλή εμφάνιση, όμως οι δυο τους δεν μπόρεσαν να τιθασεύσουν τα Γεράκια με τους Τζόνσον, Σμιθ, αλλά και τους Τιγκ και Ουίλιαμς να δείχνουν την ανωτερότητά τους στην ομάδα του Πόρτλαντ.
Έτσι, οι Μπλέιζερς επέστρεψαν στις ήττες, ενώ η ομάδα από την Ατλάντα έφτασε τις 4 συνεχόμενες νίκες.
Ατλάντα Χοκς – Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 92 – 89
Τα δωδεκάλεπτα: 21-17, 30-25, 24-20, 14-27
Λοβ για "φίλημα"...
Διπλασίασαν τις νίκες τους οι Λύκοι, τριπλασίασαν τις ήττες τους οι Πίστονς που έχουν φτάσει τις 12 σε 15 ματς! Ωστόσο, πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε ο Πρινς με 29π. με τον Μονρό να προσθέτει στο Ντιτρόιτ άλλους 13π. και 12 ριμπ., ενώ ο Γκόρντον βοήθησε πολύ με 18π. στην επίθεση.
Οι Τίμπεργουλβς από την πλευρά τους είχαν τον Κέβιν Λοβ σε μεγάλη μέρα, με 20π. και 17 ριμπ., ενώ και ο Ρίκι Ρούμπιο είχε μια μεστή εμφάνιση με 9π., 8 ασίστ και 7 ριμπ. δείχνοντας μεγάλη σταθερότητα σαν ρούκι. Από εκεί και πέρα, η Μινεσότα είχε άλλους τρεις παίκτες που σημείωσαν από 11π., τους Τζόνσον, Τόλιβερ και Πέκοβιτς.
Μινεσότα Τίμπεργουλβς – Ντιτρόιτ Πίστονς 93-85
Τα δωδεκάλεπτα: 17-20, 19-22, 28-29, 29-14
"Θρίλερ" στο Σακραμέντο
Ο Ντάνι Γκρέιντζερ έχασε την δεύτερη βολή και μαζί την ευκαιρία να φέρει το ματς στον πόντο 5” πριν το τέλος του αγώνα (88-90). Έτσι οι Κινγκς κατάφεραν να πάρουν μια αγχωτική νίκη με 88-92 στα τελευταία δευτερόλεπτα, αφού οι Πέισερς δεν έδειξαν την απαραίτητη ψυχραιμία στην καταστροφική για αυτούς τελευταία περίοδο (με μόλις 8 π., έναντι 26π. των αντιπάλων), έχοντας την ευκαιρία να πάρουν το ματς ή να το στείλουν στην παράταση και να τους δοθεί μια ακόμη ευκαιρία να φτάσουν στις 4 συνεχόμενες νίκες.
Ωστόσο, το σερί τους σταμάτησε στο Σακραμέντο (στις 3) και παράλληλα στις 3 ήττες σταμάτησε το αρνητικό σερί των γηπεδούχων με τους Θόρτον (17π.), Γκαρσία (16π.) και τον εκπληκτικό απόψε Κάουσινς (13π., 19 ριμπ.) των 12 επιθετικών ριμπάουντ να παίρνουν μια πολύ δύσκολη και σημαντική νίκη.
Για τους Πέισερς, μοιραίος στάθηκε ο Γκρέιντζερ (16π.), που ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Ιντιάνα μαζί με τον Κολίσον (16π.). Σημαντικές βοήθειες έδωσαν και οι Γουέστ – Χίμπερτ που σκόραραν από 13π., αλλά και ο Πολ Τζορτζ με 10π. και 9 ριμπάουντ.
Σακραμέντο Κινγκς – Ιντιάνα Πέισερς 92 – 88
Τα δωδεκάλεπτα: 19-23, 26-27, 21-30, 26-8
Πηγή: gazzetta.gr