Σάββατο 24 Μαρτίου 2012

Του άλλαξε τα… φώτα!!

Του άλλαξε τα… φώτα!
Ο νεοφώτιστος ΚΑΟΔ επικράτησε του ήδη υποβιβασμένου Αμαρουσίου 96-58, χωρίς να… υπολογίσει τα προβλήματα του αντιπάλου κάνοντας το παιχνίδι του για την 25η αγωνιστική της Α1.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές που πήραν την ένατη νίκη τους στο πρώταθλημα, αλλά δεν προλαβαίνουν το «τρένο» των πλέι οφ ο Ντράγκαν Τσέρανιτς με νταμπλ-νταμπλ (13 πόντους και 10 ριμπάουντ), ενώ πρόσθεσε και 3 ασίστ.

Από τους ηττημένους που παραμένουν με μόλις μία νίκη ξεχώρισε ο Βαγγέλης Σακελλαρίου με νταμπλ-νταμπλ επίσης (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ, αλλά και 4 ασίστ).

Από την αρχή φάνηκε ποιος θα ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα. Οι Δραμινοί πήραν μάλιστα και διψήφια διαφορά. 10 πόντων, δύο φορές. 19-9 με λέι απ του Αθηναίου και 23-13 με τον ίδιο τρόπο από τον Κούμας.

Αυτή διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έφτασε και το +16 για τους γηπεδούχους (45-29), δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου για να κλείσει αυτό στο +15 για τους νεοφώτιστους (48-33) με τρίποντο του Ράκιτς.

Στην τρίτη περίοδο ο σύλλογος των βορείων προαστίων παραδόθηκε στο συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη, το οποίο αύξανε συνεχώς το προβάδισμά του. Το +19 (58-39) έγινε 75-41 (+34) με ένα επιμέρους 17-2.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Ο ΚΑΟΔ έφτασε και στο +40 δύο φορές (81-41 και 94-54 με γκολ φάουλ του Μπάβτσιτς και κάρφωμα του Μπένα αντίστοιχα, διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερη στην αναμέτρηση για να έρθει το τελικό 96-58.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 48-33, 75-41, 96-58.

πηγή: sportfm.gr