Σάββατο 24 Μαρτίου 2012

Ροδίτικη φιέστα!!

Ροδίτικη φιέστα!
Ζωντανός στο «κυνήγι» για την κατάληψη της τρίτης θέσης έμεινε ο Κολοσσός Ρόδου, ο οποίος επικράτησε 83-53 του Περιστερίου, στο Βενετόκλειο, για την 25η αγωνιστική.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ οι Ροδίτες μετέτρεψαν σε φιέστα το τελευταίο εντός έδρας ματς στην κανονική περίοδο της Α1, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να αντιστέκεται για περίπου ένα ημίχρονο.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σκότι Χόπσον με 20 πόντους, με τον Χάρη Γιαννόπουλο να κάνει ό,τι μπορεί, τελειώνοντας το ματς με 16.

Μόνο φαβορί δεν ήταν ο Κολοσσός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης κόντρα στο Περιστέρι. Η ομάδα των δυτικών προαστίων με «όπλο» τα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας πήρε από νωρίς το προβάδισμα (4-5), ενώ έφτασε ακόμα και στο +6 (4-10), στα τέσσερα πρώτα λεπτά. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου δεκάλεπτου, οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά ισορρόπησαν σε 13-13, ενώ το τρίποντο του Λιακόπουλου τους έδωσε το προβάδισμα (16-14). Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να κάνουν το 18-18, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τον Κολοσσό να προηγείται με τρεις πόντους (21-18).

Με τέσσερις σερί πόντους του Κώστα Χαρίση ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός, με το οποίο πήρε προβάδισμα επτά πόντων (25-18). Πλέον το ματς κυλούσε όπως το ήθελε η ομάδα της Ρόδου, καθώς στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στο +11 (31-20), με τους φιλοξενούμενους να μετρούν μόλις ένα καλάθι. Με τη βολή του Πάνου, η διαφορά έφτασε στο +13 (33-20). Όμως, στα δύο τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου το Περιστέρι «ψαλλίδισε» κάπως τη διαφορά με πρωταγωνιστή τον Γιαννόπουλο, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 39-31.

Το τρίποντο του Καλαϊτζή έφερε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για τον Κολοσσό (42-31), ενώ στη συνέχεια το καλάθι από τον Γεωργαλλή έκανε το 44-31. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το Περιστέρι έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει, με το +13 (48-35) να διατηρείται στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ ένα λεπτό πριν τέλος η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +20 (55-35).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Κολοσσό να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ. Η διαφορά διατηρούνταν συνεχώς πάνω από τους 20 πόντους, με τον 55-36 στο τέλος της τρίτης περιόδου, να μετατρέπεται γρήγορα σε 61-36. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης το σκορ έφτασε στο 70-46, με τους Ροδίτες να φτάνουν στο ροζ φύλλο με το τελικό 83-53.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-31, 55-36, 83-53

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 10(2), Χάτεν 2, Καλαϊτζής 13(3), Πάνος 10, Γεωργαλής 2, Ασημακόπουλος 8, Μπόικιν 4, Χαρίσης 7, Τσάμης 7(1), Χόπσον 20(1), Αυγενικός.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 9(2), Καυκής 5, Ψαρόπουλος 3, Γιαννόπουλος 16(1), Μανωλόπουλος 6, Γιόμποβιτς, Έντουαρντς 11, Πέτρουλας, Μίτσοβιτς 1, Πρέκας, Τσιλούλης, Παπαγιάννης 12.

πηγή: sportfm.gr