Σάββατο 24 Μαρτίου 2012

Ασταμάτητος!!

Ασταμάτητος!
Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών πέτυχε ο Άρης επικρατώντας στο Αλεξάνδρειο του ΑΓΟΡ με 78-60, για την 25η και προτελευταία αγωνιστική. Οι «κίτρινοι» επιβεβαίωσαν πως διανύουν περίοδο εξαιρετικής φόρμας, εξασφάλισαν την έβδομη θέση ενόψει play offs και πλέον θα διεκδικήσουν ακόμα καλύτερο πλασάρισμα στο φινάλε της κανονικής περιόδου με αντίπαλο το Περιστέρι. Διατήρησε την τέταρτη θέση το Ρέθυμνο που παρατάχθηκε με τον νεοαποκτηθεντα Τζερόμ Κόλεμαν στην σύνθεσή του.

Επιθετικός πλουραλισμός στον Άρη με πέντε παίκτες να επιτυγχάνουν διψήφιο αριθμό πόντων (Κερούς, Ταπούτος, Μπόγρης, Τσαλδάρης, Βεργίνης). Ο Πέτγουεϊ με ντάπμλ ντάμπλ (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους.

Ο ΑΓΟΡ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο Αλεξάνδρειο, ωστόσο δεν κατάφερε να διατηρήσει για πολύ το προβάδισμά του. Ο Άρης προσπέρασε με τον Κερούς (10-9) και παρά τα αρκετά λάθη στα οποία υπέπεσαν οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 18-15.

Ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του νεοαποκτηθέντα Κόλεμαν σε 18-18 όμως από εκεί και έπειτα «σίγησαν» για περισσότερα από πέντε λεπτά. Οι «κίτρινοι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το νεκρό διάστημα των αντιπάλων τους και με σερί 10-0 έφτασαν σε διψήφια διαφορά (28-18). Το «μάζεψε» το Ρέθυμνο μειώνοντας σε 28-23 όμως ακολούθησε νέο ξέσπασμα των γηπεδούχων με το οποίο βρέθηκαν στο +13 (36-23) για να οδηγηθούν τέλικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σκορ 38-26. Πολύ κακά τα ποσοστά του ΑΓΟΡ στα δίποντα (7/24, 29%).

Παρότι οι Κρητικοί περιόρισαν τους παίκτες του Άρη σε σχέση με το πρώτο μέρος, δεν μπόρεσαν να μειώσουν. Οι «κίτρινοι» ολοέναν και αύξαναν το προβάδισμά τους για να φτάσουν στο +18 (51-33) με τον Μπόγρη. Λάτοβιτς και Πέτγουεϊ ψαλίδισαν στους 14 (53-39) στο τέλος της περιόδου.

Τέλος στις όποιες ελπίδες του ΑΓΟΡ έβαλε γρήγορα η ομάδα του Αλεξανδρή. Με κρεσέντο από τα 6,75μ. από Ταπούτο και Βεργίνη και σερί 9-0 ο Άρης έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της στο ματς, στους 23 πόντους (62-39). Χαλάρωσαν στη συνέχεια οι γηπεδούχοι επιτρέποντας στο Ρέθυμνο με επιμέρους 12-3 να μειώσει σε 65-51. Δεν άλλαξε τίποτα στη ροή του ματς στη συνέχεια με τον Μαυροειδή να διαμορφώνει το τέλικό 78-60 για λογαριασμό των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-26, 53-39, 78-60

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυροειδής 6 (2), Κερούς 14 (8 ριμπάουντ), Ταπούτος 12 (12 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 6 (2), Κρούσιτς, Μπόγρης 10, Μάλντροου 4, Τσαλδάρης 11 (1), Βεργίνης 15 (3), Δήμας, Βεζένκοφ

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 13 (1), Κούμουλος 2, Μοτσενίγος 2, Παπαπνικολάου 2, Τσόχλας 3, Καλλινικίδης 2, Δορκοφίκης, Κόλεμαν 3 (1), Λάτοβιτς 11 (9 ριμπάουντ), Πέτγουεϊ 18 (10 ριμπάουντ), Δέδας 3 (1), Κατσαρές 1.

πηγή: sportfm.gr