Παρασκευή 23 Μαρτίου 2012

Μια νίκη ακόμα!!

H ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε με 79-60 τη Μπιλμπάο, έκανε το 2-0 και πλέον απέχει μια νίκη από το να σφραγίσει το εισιτήριο για το Φάιναλ Φορ της Κωνσταντινούπολης. Την ερχόμενη Τετάρτη στο Μπιλμπάο το τρίτο ματς της σειράς.
Μια νίκη ακόμα
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Είναι το απόλυτο φαβορί της φετινής Ευρωλίγκας και διαθέτει μια δεκάδα παικτών-σούπερσταρ. Έτσι, είναι πάρα πολύ δύσκολο, όχι για τη Μπιλμπάο, αλλά για οποιαδήποτε ομάδα φέτος στην Ευρώπη να την κερδίσει. Άλλωστε μην ξεχνάμε πως το ρεκόρ της φέτος στην Ευρωλίγκα είναι 17-1.
MVP: Ο Μίλος Τεόντοσιτς. Ο Σέρβος πλέι μέικερ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε τα πάντα μέσα στο παρκέ και τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους (3/3βολ, 3/5διπ, 3/7τριπ), 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής.
ΑΦΑΝΤΟΣ: Ο Κώστας Βασιλειάδης. Ο Έλληνας γκαρντ της Μπιλμπάο έκανε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια του με τη φανέλα των Βάσκων και σε 15 λεπτά είχε 0/5 τρίποντα.
ΚΕΥ POINT: Η τελευταία περίοδος. Η Μπιλμπάο πλησίασε ακόμη και στους 6 πόντους (60-54), αλλά με επιμέρους 9-1, οι Ρώσοι έκαναν το 69-54 και ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 21-8.
ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Περίπου 4.000 Ρώσοι βρέθηκαν στο Universal Sports Hall και παρακολούθησαν ακόμη μια παράταση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.Φυσικά η ατμόσφαιρα θύμιζε για ακόμη μια φορά... θέατρο, αλλά οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας έκαναν τη δουλειά τους και με το παραπάνω.
Δεκάλεπτα: 26-15, 41-36, 58-52, 79-60
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 18 (3τριπ, 7ριμπ, 9ασ), Σισκάουσκας 5 (1), Κρστιτς 5, Κιριλένκο 20 (1τριπ, 12τριπ), Βορόντσεβιτς 3 (1), Σβεντ 4, Κάουν 5, Κριάπα 13 (3τριπ, 7ασ), Γκόρντον 6, Κουρμπάνοφ.
Μπιλμπάο (Κατσικάρης): Φίσερ, Τζάκσον 12 (2), Μαυροειδής 9, Μπάνιτς 8, Μούμπρου 3 (10ασ), Ερβέλ 3, Φίσερ Ν 6, Λόπεζ 13 (3τριπ), Βασιλειάδης (0/5τριπ), Γκριμάου, Μπλουμς 6 (2)
Πηγή: gazzetta.gr