Παρασκευή 23 Μαρτίου 2012

Όπως τον παλιό καλό καιρό! (video)

Τις παλιές καλές ημέρες, όταν έκανε… παρέλαση σε έδρες σαν της Σανταντέρ θυμήθηκε η Σεβίλλη!

Οι Ανδαλουσιανοί πέρασαν σαν αέρας από το «Σαρδινέρο» και με το άνετο 3-0 διατήρησαν ζωντανά τα ευρωπαϊκά τους όνειρα.

Αντίθετα, έδαφος στο κυνήγι του ονείρου του Champions League έχασε η Εσπανιόλ -που μάλλον ευχαριστημένη θα πρέπει να αισθάνεται, όμως, αφού ισοφάρισε στις καθυστερήσεις στην έδρα της Μπέτις (1-1).

Την μπουκιά από το στόμα των «μπέτικο» πήρε ο Παντιάνι, που σκόραρε στο τρίτο λεπτό το έξτρα χρόνου -ακριβώς τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν πιστέψει πως με το γκολ του Κάστρο θα πάρουν την πρώτη νίκη τους έπειτα από τέσσερα ματς.

Συνεχίζει απτόητη η Μάλαγα. Οι Ανδαλουσιάνοι επικράτησαν με 4-2 της Ράγιο Βαγιεκάνο στο «Ροσαλέδα» στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 29η αγωνιστική της Primera Division και βρέθηκαν ξανά στην τέταρτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Τσάμπιονς Λιγκ, ισόβαθμοι με τη Λεβάντε. Από την πλευρά τους, οι Μαδριλένοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν τις θέσεις που οδηγούν στο Europa League, αφού αυτή τη στιγμή βρίσκονται τρεις βαθμούς από τις προνομιούχες θέσεις και την έκτη Εσπανιόλ.

Οι παίκτες του Μαουέλ Πελεγκρίνι έχασαν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, μένοντας στο 1-1 με τα γκολ των Κόστα με πέναλτι στο 5’ και Ροντόν στο 35’. Όμως, στην επανάληψη, οι Ροντόν στο 58΄και Μαρέσκα στο 70΄αξιοποίησαν τις ευκαιρίες και «καθάρισαν» την αναμέτρηση, παρά το γκολ του Τρασχόρας με πέναλτι στο 84’, αφού ο Ντούντα στο 86’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σεβίλλη, από την άλλη, φρόντισε να καθαρίσει από νωρίς απέναντι στη Σανταντέρ, προηγούμενη με τον Νάβας και σφραγίζοντας το τρίποντο με δυο γκολ του Μανού (κι ενώ στο 79’ είχε αποβληθεί ο Ντιόπ για τους γηπεδούχους).

Racing Santander 0-3 Sevilla FC footyroom.com από Futbol2101