Παρασκευή 23 Μαρτίου 2012

Σε θέση... πρόκρισης η Σάντος!!

Με 2-0 επικράτησε η Σάντος της Χουάν Άουριτς, ενώ η Ατλέτικο Νασιονάλ και η Γοδόι Κρουζ έμειναν στο 2-2 σε αγώνες της τέταρτης αγωνιστικής του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Για ένα ακόμα ματς, ο Νεϊμάρ ήταν εντυπωσιακός. Παρά την καταρρακτώδη βροχή που «έπληξε» τον αγωνιστικό χώρο του «Pacaembu», ο Βραζιλιάνος στράικερ... μεγαλούργησε και διαμόρφωσε το 2-0 στο 59ο λεπτό με σουτ από το ύψος της περιοχής. Στο 15ο λεπτό, ο Έντου Ντρασένα, αρχηγός της Σάντος, είχε ανοίξει το σκορ, ενώ μεσολάβησε... διακοπή ρεύματος που εμπόδισε την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου κατά μισή ώρα.
Έτσι η Σάντος ανήλθε στο ρετιρέ της κατάταξης. Αντίθετα οι Περουβιανοί απώλεσαν τις τελευταίες τους μαθηματικές ελπίδες περί πρόκρισης.
Παρακάτω το υπόλοιπο πρόγραμμα και η βαθμολογία του πρώτου ομίλου με την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής:
19 Απριλίου: Σάντος-Δε Στρόνγκεστ
Ισοπαλία με 2-2 απέσπασε η Γοδόι Κρουζ ντε Μεντόζα στην Κολομβία από την Ατλέτικο Νασιονάλ. Μόλις στο τρίτο λεπτό, ο Λουίς Μοσκουέρα άνοιξε το σκορ, ενώ ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 2-2 με πέναλτι στο 61ο, αφού μεσολάβησαν τέρματα των Χόρχε Κουρμπέλο και Φακούντο Αντρές Καστιγιόν. Στο 90ό λεπτό, ο αμυντικός των Αργεντινών, Λεονάρντο Σιγκάλι, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.