Παρασκευή 23 Μαρτίου 2012

Έκανε πάρτι (και την έκπληξη) στην παράταση!!

Έκανε πάρτι (και την έκπληξη) στην παράταση!

Μια ξεγυρισμένη… σφαλιάρα έδωσε η ταπεινή Χεράκλες στην πρωτοπόρο του ολλανδικού πρωταθλήματος την οποία πέταξε εκτός Κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 4-2 στην παράταση (2-2 η κανονική διάρκεια) και πανηγυρίζουν την πρόκρισή τους στον τελικό του θεσμού –για πρώτη φορά στην ιστορία τους, όπου θα αντιμετωπίσουν την Αϊντχόφεν.

Ο Έβερτον ήταν εκείνος που έδωσε προβάδισμα στη Χεράκλες μόλις στο 7’, όμως το φαβορί της αναμέτρησης γρήγορα ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε κεφάλι με τα τέρματα των Μάχερ (20’) και Γκούντμουντσον (22’). Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 66’ ο Κουάνσα ισοφάρισε κι έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι έστησαν το δικό τους πάρτι και πήραν μια τεράστια πρόκριση –για πρώτη φορά στην ιστορία τους- στο τελικό.

Ένα τέρμα του Μπρουνς στο 110’ κι ένα ακόμη του Γκουριγιέ σχεδόν με τη λήξη ολοκλήρωσαν τον πρωτόγνωρο θρίαμβο.

πηγή: sportfm.gr