Πέμπτη 22 Μαρτίου 2012

Στην παράταση ...παράτησε το πλεονέκτημα

Παρότι γύρισε από το -10 του 32΄ και οδήγησε το ματς στην παράταση, ο Παναθηναϊκός έχασε 92-94 στο ΟΑΚΑ από τη Μακάμπι που έκανε το μπρέικ (1-1). Πλέον θέλει νίκη στο Ισραήλ για να ελπίζει σε πρόκριση στο F4 της Ευρωλίγκα
Με φόρα από το πρώτο ματς μπήκε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ και έχοντας την ευστοχία από την γραμμή των 6.25 πήρε νωρίς κεφάλι στο σκορ. Ωστόσο το ματς ήταν διαφορετικό σε σχέση με εκείνο της Τρίτης, όπου έγινε πάρτι, και τους Ισραηλινούς να παίζουν ουσιαστικά το τελευταίο τους χαρτί για να πάρουν το πλεονέκτημα της έδρας.
Με 5/8 τρίποντα λοιπόν και τον Τσαρτσαρή (8 πόντους) να έχει ανεβάσει στροφές, οι Πρωταθλητές Ευρώπης έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 24-20.
Η Μακάμπι πάντως, κατάφερε να πιέσει την άμυνα του Τριφυλλιού και έγιναν τα λάθη με αποτέλεσμα να βρεθεί για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 39-38 δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο.
Οι φωνές του «Ζοτς» και δύο καλές άμυνες του Παναθηναϊκού, έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους «πράσινους» και πήγαν στα αποδυτήρια με το 43-41 και όλα έδειχναν πως για να γίνει το 2-0 θα χρειαζόταν μεγάλη συγκέντρωση απέναντι στην βελτιωμένη Μακάμπι.
Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, μέχρι ο Παναθηναϊκός να πάθει το μπλακ άουτ τρία λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου και την Μακάμπι να περάσει μπροστά με 61-54! Ο Ομπράντοβιτς πήρε το ταιμ άουτ, οι παίκτες του έπαιξαν καλή άμυνα και κατάφεραν να μειώσουν σε 58-61 και όλα να κρίνονται στην τελευταία περίοδο.
Το ματς φάνηκε πως θα γίνει θρίλερ και η Μακάμπι κατάφερε 8 λεπτά από το τέλος να φτάσει την διαφορά στο +10 (58-68) και τον Παναθηναϊκό να πρέπει να ανέβει βουνό για να φτάσει τους Ισραηλινούς. Με ψυχή και με την ώθηση του κόσμου και οι «πράσινοι» τα κατάφεραν και ένα λεπτό πριν από το τέλος ισοφάρισαν σε 81-81. Στις επόμενες φάσεις αμφότεροι έβαλαν από δύο πόντους και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
Ο Παναθηναϊκός έδειχνε πως έχει το πάνω χέρι στην παράταση και πως εύκολα ή δύσκολα θα έκανε το 2-0, όμως υπολόγιζε χωρίς τα... απίθανα τρίποντα του Μπλου από τα 8 μέτρα η Μακάμπι πήρε το προβάδισμα ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση του πενταλέπτου. Τελικά οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έχασαν την συγκέντρωσή τους και η «ομάδα του λαού» ισοφάρισε τη σειρά και πήρε το πλεονέκτημα έδρας.
Πρώτος σκόρερ για τους Ισραηλινούς ήταν ο Λάνγκφορτ με 17 και ακολούθησε ο Μπλου με 16, από την πλευρά του Παναθηναϊκού 20 πόντους σημείωσε ο Καϊμακόγλου. Επόμενο ραντεβού την Τρίτη στο Γιαντ Ελιάου με το Τριφύλλι να έχει δύο ευκαιρίες να πάρει ξανά το πλεονέκτημα...
Tα δεκάλεπτα: 24-20, 43-41, 58-61, 83-83, 92-94

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 2 (2/4βολ., 3ριμπ.), Μπατίστ 16 (5/7δίπ., 6/6βολ., 9ριμπ., 6ασ.), Λόγκαν 2 (1/3δίπ., 1ριμπ.), Σάτο 3 (3/4βολ., 2ριμπ., 2ασ.), Σάτο 3 (0/2τρίπ., 3/4βολ., 2ριμπ., 2ασ.), Τσαρτσαρής 12 (2/3δίπ., 2/4τρίπ., 4ριμπ.), Διαμαντίδης 12 (0/4δίπ., 4/9τρίπ., 5ριμπ., 2λ΄., 3λάθ., 6ασ.), Βουγιούκας 4 (1/2δίπ., 1ριμπ.), Καλάθης Ν. 3 (1/5τρίπ., 3ασ.), Σμιθ 3 (0/0δίπ., 1/2τρίπ., 1ριμπ.), Καϊμακόγλου 20 (2/5δίπ., 3/4τρίπ., 7/10βολ., 4ριμπ., 1ασ.), Γιασικεβίτσιους 15 (2/4δίπ., 3/5τρίπ., 2/2βολ., 1ριμπ.)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Παπαλουκάς 5 (2/2δίπ., 1/2βολ., 2λάθ.), Χέντριξ 9 (3/12δίπ., 3/4βολ., 7ριμπ.), Σμιθ 15 (2/3δίπ., 3/5τρίπ., 2/2βολ., 9ριμπ.), Μπλου 16 (5/7δίπ., 2/4τρίπ., 3ριμπ.), Ελιγιάχου 2 (1/3δίπ.), Μάλετ, Πνίνι, Μπουρστάιν, Οχαγιόν 15 (4/10δίπ., 2/3τρίπ., 1/1βολ., 5ριμπ.), Τζέιμς 7 (3/4δίπ., 1/1βολ.), Σχορτσανίτης 8 (4/4δίπ., 1ριμπ., 2λάθ.), Λάνγκφορντ 17 (7/11δίπ., 0/1τρίπ., 3/5βολ., 3ριμπ., 3κλ., 4ασ.)
Συνολική στατιστική:
Παναθηναϊκός:
 13/29δίπ., 14/32τρίπ., 24/33βολ., 19-13ριμπ., 5κλ., 10λάθ., 23ασ.
Μακάμπι Τελ Αβίβ: 31/57δίπ., 7/13τρίπ., 11/16βολ., 24-12ριμπ., 6κλ., 11λάθ., 12ασ.