Παρασκευή 23 Μαρτίου 2012

Έκπληξη από Ζιλ Βιθέντε!!

Έκπληξη από Ζιλ Βιθέντε
Μια τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της φετινής χρονιάς στο πορτογαλικό ποδόσφαιρο δημιούργησε η Ζιλ Βιθέντε την Πέμπτη. Η τελευταία επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι (κ.α. και παρατ. 2-2) της Μπράγκα στην έδρα της, στο πλαίσιο των ημιτελικών του Λιγκ Καπ της ιβηρικής χώρας και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπενφίκα. Αντίθετα, οι φιναλίστ του Europa League έχασαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν ένα τίτλο και τη φετινή περίοδο.

Το ματς ήταν δραματικό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 89’με τον Καϊσάρα και να οδηγούν το ματς στην παράταση. Ο Βιέιρα άνοιξε το σκορ στο 16΄, όμως ο Λίμα στο 25’ και ο Μπαρμπόσα στο 31’ «ανέτρεψαν» την κατάσταση προσωρινά. Οι προσπάθειες των δυο ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο έφεραν αποτέλεσμα, μόλις ένα λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Στο έξτρα ημίωρο, η κούραση δεν άφησε τις δυο ομάδες να δημιουργήσουν κάτι καλό μπροστά στις δυο εστίες.

Η σύνθεση της Μπράγκα: Κιμ, Μιγκέλ Λόπες, Ντουγκλάο, Νούνο Κοέλ, Ελντερσον, Μοσορό, Κουστόντιο, Βιάνα (87’ Τζαμάλ), Πάουλο Σέζαρ (65’ Ούκρα), Λίμα, Μπαρμπόσα

πηγή: sportfm.gr