Κυριακή 11 Μαρτίου 2012

Με καρδιά… πρωταθλήτριας!!

Με καρδιά… πρωταθλήτριας
Δεν χάνει την κορυφή η Παρί Σεν Ζερμέν.

Χάρη στο γκολ του Γκαμεϊρό, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι πρωτευουσιάνοι επικράτησαν -εκτός έδρας- με σκορ 2-1 της Ντιζόν και διατήρησαν την πρωτιά στη βαθμολογία της Ligue 1, ύστερα από 27 αγωνιστικές.

Σημαντική απώλεια βαθμών για την Ρεν, η οποία παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην ουραγό Οσέρ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν τα βρήκε σκούρα από το πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Ντιζόν, καθώς εκτός από το 0-0, με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια, έπαιζε και με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Σισοκό στο 41’. Σχεδόν με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, οι πρωτευουσιάνοι πήραν το προβάδισμα με τον Τιενέ στο 49ο λεπτό, για να «απαντήσουν» οι γηπεδούχοι στο 76’ με τον Πολ. Όλα έδειχναν πως η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι θα «γκελάρει», ωστόσο ο Γκαμεϊρό στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Θύμα έκπληξης παραλίγο να πέσει η Ρεν. Η ομάδα του Φρεντερίκ Αντονετί έχανε από το 10’, χάρη σε τέρμα του Όλιετς, με τον Μπραΐμι να… σώζει την παρτίδα στο 66ο λεπτό.