Δευτέρα 12 Μαρτίου 2012

Οι Λέικερς «μίλησαν» στο τέλος!!

Οι Λέικερς «μίλησαν» στο τέλος
Οι Λέικερς ολοκλήρωσαν το ματς με ένα 8-0 σερί και επικράτησαν των Σέλτικς με 97-94 φτάνοντας στην ένατη διαδοχική τους νίκη στο «Staples Center», όπου μετρούν συνολικά 18 νίκες σε 20 αγώνες. Ο Κόμπι Μπράιαντ με 26 πόντους, 10 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο, μαζί με τον Άντριου Μπάινουμ που πρόσθεσε 20 πόντους και 14 ριμπάουντ πρωταγωνίστησαν για τους «λιμνανθρώπους», που φέτος μετρούν 2/2 απέναντι στον μεγάλο τους αντίπαλο μετά το 88-87 στη Βοστώνη στις 9 Φεβρουαρίου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 37-22 στη δεύτερη περίοδο, αλλά η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς επανήλθε γρήγορα και κάλυψε τη διαφορά πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να αγκαλιάζουν τη νίκη, όταν 2:41 πριν το τέλος προηγήθηκαν με 94-89 χάρη σε τρίποντο του Ρέι Άλεν. Οι Λέικερς, ωστόσο, απάντησαν με ένα σερί 8-0 που «μοιράστηκαν» Κόμπι Μπράιαντ και Άντριου Μπάινουμ φτάνοντας στο 97-94 στα 15’’ πριν το τέλος. Οι Σέλτικς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά στην τελευταία επίθεση Πολ Πιρς αρχικά και Ραζόν Ρόντο στη συνέχεια αστόχησαν διαδοχικά σε τρίποντα.

Δωδεκάλεπτα: 24-14, 44-42, 72-70, 97-94.

Λέικερς (25-16): Μπράιαντ 26, Μπάινουμ 20 (14 ριμπ.), Πις 14, Γκασόλ 13 (13 ριμπ.), Φίσερ 9, Μπαρνς 6, Γκάουντλοκ 5, Μπλέικ 2, Μέρφι 2, ΜακΡόμπερτς.

Σέλτικς (21-19): Ρόντο 24 (10 ασίστ), Άλεν 17, Μπας 15, Γκαρνέτ 14 (11 ριμπ.), Πιρς 13, Πιετρούς 5, Μπράντλεϊ 4, Στίσμα 2.

πηγή: sportfm.gr