Δευτέρα 2 Απριλίου 2012

«Λύτρωση»

«Λύτρωση»
Στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων σώθηκε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας κόντρα στη Λεϊρία. Τα «λιοντάρια» επικράτησαν με 1-0 στην έδρα της αντιπάλου τους, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Superliga και παρέμειναν ένα βαθμό πίσω από την τέταρτη Μαρίτιμο στην πέμπτη θέση, έχοντας, εξασφαλίσει την ευρωπαϊκή έξοδο. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση και εξακολουθούν να διεκδικούν την παραμονή τους στην κατηγορία, κάτι που φαίνεται δύσκολο να συμβεί τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Οι κυπελλούχοι Ευρώπης του 1964 ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, σε ένα ματς που άργησε να ολοκληρωθεί, όμως οι πολλές ευκαιρίες που έχασαν οι παίκτες του Σα Πίντο έφεραν την αναμέτρηση στο «αμήν», μέχρι να σκοράρει ο Φερνάντεζ στο 90+10.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίσιο, Καρρίκο, Εβάλντο, Αρίας, Ξαντάο, Αντρέ Μάρτινς (64’ Φερνάντεζ), Νέτο, Ινσούα, Ελίας (82’ Φαν Φονσβίνκελ), Καρρίγιο, Ρούμπιο

Ανετα επικράτησε με 3-1 της Πάσος Φερέιρα η Γκιμαράες στην έδρα της και παρέμεινε στην πρώτη εξάδα, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους έξι βαθμούς πάνω από τις επικίνδυνες θέσεις.