Παρασκευή 20 Απριλίου 2012

Σπόρτινγκ, να της βγάζεις τον... Καπέλ(ο)!!

Με γκολ του Κάπελ στο 80' η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας επικράτησε 2-1 της Αθλέτικ Μπιλμπάο και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στον τελικό. Οι Βάσκοι είχαν προηγηθεί στο 54' με τον Αουρτενέτσε με τους γηπεδούχους να φέρνουν το ματς στα ίσια στο 76'.
Σπόρτινγκ, να της βγάζεις τον... Καπέλ(ο)
Ύστερα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, χωρίς γκολ, η Αθλέτικ προηγήθηκε στο 54', παγώνοντας τη Λισσαβόνα. Σκόρερ ο Αουρτενέτσε. Στη συνέχεια, στο 76' η Σπόρτινγκ έφερε το ματς στα ίσια με τον Ινσούα. Δέκα λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 2-1 Καπέλ ύστερα από ασίστ του Ισμαήλοφ και πήραν τη νίκη μαζί με το προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Europa League.

Σπόρτινγκ Λισσαβόνας (Σα Πίντο): Ρουί Πατρίτσιο, Πόλγκα, Ινσούα, Περέιρα, Καρίτσο (68' Καρίγιο), Χεντάο, Σάαρς, Ισμαήλοφ, Καπέλ (84' Περιερίνια), Μάρτινς (76' Ρούμπιο), Βολφσβίνκελ.
Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μπιέλσα): Ιραϊθοθ, Ιραόλα, Αμορεμπιέτα, Αουρτενέτσε, Εκίθα, Σουσαέτα (84' Ιμπάι), Ιτουράθπε, Ερέρα (73' Σαν Χοσέ), Ελορέντε, Μουνιαΐν, Ντε Μάρκος

πηγή: sportdog.gr