Πέμπτη 16 Αυγούστου 2012

Ελπίζει ακόμα το Ντάλας!!

Σπουδαίο «διπλό» με 2-0 πήρε το Ντάλας επί των Βανκούβερ Ουάιτκαπς και πλησίασε τις θέσεις της δυτικής περιφέρειας του MLS, οι οποίες οδηγούν στα playoffs.
Πλησιάζει προς τη λήξη της η regular season της βορειοαμερικανικής λίγκας, οπότε όλοι οι βαθμοί είναι σημαντικοί. Για αυτό το «τρίποντο» του Ντάλας στο Βανκούβερ ήταν εξαιρετικά κρίσιμο. Άλλωστε μείωσε τη διαφορά του από τις προνομιούχες θέσεις στους πέντε βαθμούς. Στο 60ό λεπτό ο Φαμπιάν Καστίγιο άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενος ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας. Δέκα λεπτά αργότερα ο Τζόναθαν Τοπ διαμόρφωσε το 2-0, όταν βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Τζο Κάνον, τερματοφύλακα των γηπεδούχων.
Ισόπαλα έληξαν τα άλλα δύο παιχνίδια της βραδιάς. Στο πρώτο, οι Κολόμπους Κρου έδωσαν το πρώτο τους παιχνίδι έπειτα από τον απρόσμενο θάνατο του rookie, Κερκ Ούρσο, και έμειναν στο 1-1 με τους Λος Άντζελες Γκάλαξι. Στο 47ο λεπτό ο Χαΐρο Αριέτα έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, αλλά ο Ρόμπι Κιν ισοφάρισε στο 64ο. Σημειώνουμε πως οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» δεν είχαν τον Λάντον Ντόναβαν (υποχρεώσεις με τις Η.Π.Α.) και τον Ντέιβιντ Μπέκαμ (άδεια λόγω υποχρεώσεων στους Ολυμπιακούς Αγώνες).
Με κεφαλιά του Ντάρλινγκ Νάγκμπε στο 82ο λεπτό, οι Πόρτλαντ Τίμπερς απέσπασαν 2-2 στην έδρα του Τορόντο. Στο πρώτο ημίχρονο είχε ανοίξει το σκορ ο Σαλ Ζίζο, αλλά οι Τίμπερς δεν μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε περισσότερο γκολ. Έτσι οι Έρικ Σίλβα και Λουίς Σίλβα κατάφεραν την ανατροπή του σκορ, πριν ισοφαρίσει ο Νάγκμπε.