Πέμπτη 16 Αυγούστου 2012

Στραβοπάτημα για τη Μινέιρο του Ροναλντίνιο!!

Αν και έμεινε στο 1-1 με την Ατλέτικο Γκοϊανένσε, η Ατλέτικο Μινέιρο διατηρήθηκε στην κορυφή του Brasileiro.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ένατο λεπτό με τον Ερνάντες, αλλά ο Τζόιλσον αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 21ο λεπτό, αφού χτύπησε αντιαθλητικά τον Λεάντρο Ντονιζέτε. Μόλις έξι λεπτά αργότερα ο Μπερνάρντ ισοφάρισε σε 1-1 για του πρωτοπόρους. Αυτό το σκορ εξελίχθηκε σε τελικά, παρά τις συνεχόμενες ευκαιρίες της Μινέιρο.
Επέκτεινε το αήττητό της σερί η Φλουμινένσε, αλλά δεν προσέγγισε την Ατλέτικο Μινέιρο, καθώς έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Κρουζέιρο, η οποία προηγήθηκε με τον Ουέλινγκτον Παουλίστα στο τρίτο λεπτό. Μάλιστα ο Φάμπιο είχε και δοκάρι για τους γηπεδούχους, πριν από το 1-0. Στο 43ο λεπτό ο Φρεντ ισοφάρισε, ενώ στο 72ο οι Τσάρλες και Ματέους Καρβάλιο αποβλήθηκαν σε μία… περίεργη φάση.
Απρόσμενη εντός έδρας ήττα υπέστη η Γκρέμιο με 2-1 από την Πορτουγκέζα, η οποία συμπλήρωσε 92 χρόνια ζωής την προηγούμενη της αναμέτρησης. Στα αγωνιστικά, ο Ανάνιας εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της αντίπαλης άμυνας στο 26ο λεπτό και ο Μπρούνο Σοάρες σημείωσε το 2-0 στο 83ο, σκορ που δεν ανταποκρινόταν στην εικόνα των δύο συλλόγων. Μόλις στο 87ο λεπτό μείωσε σε 2-1 ο Κλέμπερ, αλλά ο Ντίντα, γκολκίπερ της Πορτουγκέζα, δεν ξανανικήθηκε.
Προβλημάτισε τους οπαδούς της, αλλά η Μποταφόγκο του Κλάρενς Ζέεντορφ κατέβαλε με 2-0 την Σπορτ Ρεσίφε. Ο Ελκέσον άνοιξε το σκορ στο 66ο διασπώντας τη «σκληρή» άμυνα των φιλοξενουμένων. Ακολούθησε ο Ολλανδός μέσος με ατομική ενέργεια και το 2-0 στο 76ο λεπτό.
Την τρίτη συνεχόμενή της ήττα γνώρισε η Σάο Πάολο με το 3-0 από τη Ναούτικο. Ο Κιέζα άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 12ο λεπτό και ο Αραούχο διαμόρφωσε το 2-0 στο 28ο. Στο 61ο ο Ροτζέριο Σένι σημείωσε αυτογκόλ σπρώχνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του σε ανύποπτη φάση, ώστε να «δέσει το γλυκό» για τη Σάο Πάολο.
Κρίσιμη νίκη με 1-0 πήρε η Παλμέιρας σε βάρος της Φλαμένγκο σε αγώνα με 13 κίτρινες και μία κόκκινη! Στο 32ο λεπτό ο Ερνάν Μπάρκος πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα είχε αποβληθεί ο Ίμπσον με… δεύτερη κίτρινη.
Τέλος η Μπαχία επιβλήθηκε με 2-0 της Πόντε Πρέτα χάρη σε εκπληκτική εμφάνιση του Ροντρίγκο Σόουζα. Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού δημιούργησε το 1-0 του Γκάμπριελ στο 10 λεπτό, ενώ στο 88ο κατέγραψε το 2-0.