Παρασκευή 3 Αυγούστου 2012

Με το… δεξί οι Σάουντερς!!

Χωρίς να δυσκολευτούν, οι Σιάτλ Σάουντερς κατέβαλαν την Καλεντόνια με 3-1 στην πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του CONCACAF Champions League.
Δύο τέρματα (18ο και 42ο λεπτό) πέτυχε ο Σάμουελ Οτσόα. Ακόμα, ο Φρέντι Μοντέρο διαμόρφωσε το 2-0 στο 30ό λεπτό με καταπληκτική ενέργεια, ενώ ο Καρίμ Τζόζεφ μείωσε σε 3-1 με εύστοχο πέναλτι στο 49ο. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του MLS χρησιμοποίησε αρκετούς αναπληρωματικούς
Τρεις βαθμούς πήρε και η Ολίμπια της Ονδούρα ύστερα από το 3-0 σε βάρος της Σαντανέκο. Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Λουτσιάνο Εμίλιο εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα και άνοιξε το σκορ. Ακολούθησε ο Χουάν Γκαρσία με το 2-0 στο 16ο λεπτό και ο Ρότζερ Ρόχας με το 3-0 στο 74ο. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες και για άλλα γκολ στον αγώνα, ο οποίος διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή. Άλλωστε ο σύλλογος του Ελ Σαλβαδόρ έμεινε με δέκα παίκτες από το 63ο λεπτό λόγω αποβολής του Νέστορ Ραούλ Ρεντέρος.
Με δύο γκολ του Έντγκαρ Τσιντσίλα, η Χελαχού πήρε 2-2 στο Τρίνινταντ και Τομπάγκο κόντρα στην Κονέκτιον. Στο πρώτο ημίχρονο οι Χασίμ Αρσία και Ρένι Μπρίτο έδωσαν προβάδισμα με 2-0 στους γηπεδούχους, αλλά η Κονέκτιον δεν μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς.
Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής του CONCACAF Champions League: