Τρίτη 16 Οκτωβρίου 2012

Παλιός… Παναθηναϊκός!!

Παλιός… Παναθηναϊκός
Ζορίστηκε για ένα ημίχρονο στο Αλεξάνδρειο, τελικά όμως ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη κόντρα στον Άρη στην πρεμιέρα της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 71-56, με τους… παλιούς, Διαμαντίδη και Τσαρτσαρή, να παίζουν καταλυτικό ρόλο στην αγωνιστική «αφύπνιση» της ομάδας τους στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Αν και χωρίς Αμερικανούς οι γηπεδούχοι έπαιξαν στα ίσια για 20 λεπτά τους παίκτες του Πεδουλάκη, που με τη σειρά τους, όταν χρειάστηκε έδειξαν ότι διαθέτουν ποιότητα.

Όλοι οι παίκτες του Παναθηναϊκού πρόσθεσαν το όνομα τους στον πίνακα των σκόρερ, Ασημακόπουλος και Πελεκάνος ξεχώρισαν για τον Άρη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο ματς, είχε τον έλεγχο κοντά στο καλάθι, τον πρώτο λόγο στα ριμπάουντ, ωστόσο ήταν αρκετά άστοχος αν και ξέφυγε και με +7 (4-11). Οι γηπεδούχοι έδειξαν διαβασμένοι στο μαρκάρισμα του Σχορτσανίτη και παίζοντας καλά στην άμυνα κατάφεραν να μειώσουν με σερί 6-0 στον πόντο (10-11). «Σόφο» και Τσαρτσαρής διαμόρφωσαν το 10-15 με τον Καραποστόλου με βολές να κάνει το 12-15.

Η καλή αμυντική λειτουργία συνεχίστηκε από τους «κίτρινους», αναγκάζοντας τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη να υποπέσουν σε αρκετά λάθη, χωρίς ωστόσο να χάσουν το προβάδισμά τους. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης έδωσε λύσεις στην επίθεση με δύο συνεχόμενα τρίποντα (17-23), γενικώς όμως οι φιλοξενούμενοι τα βρήκαν «σκούρα» από την άμυνα του Άρη. «Πονοκέφαλος» για τον τεχνικό των «πράσινων» με τον Ματσιούλις να χρεώνεται με το τρίτο του φάουλ 5’30’’ πριν το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να… σπάνε τα καλάθια (8/21 δίποντα για τον ΠΑΟ) με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (23-27).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ συγκεντρωμένος και αποφασισμένος να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Με καλή άμυνα, έχοντας βρει ρυθμό στην επίθεση και με τους… παλιούς Διαμαντίδη και Τσαρτσαρή σε «πρώτο ρόλο», το «τριφύλλι» έτρεξε επιμέρους 13-2 ξεφεύγοντας με +15 (25-40), ενώ λίγο αργότερα βρέθηκε και στο +19 (29-48). Ο Άρης την ίδια ώρα δυσκολευόταν να βρει απαντήσεις στην επίθεση παρόλα αυτά στο δεύτερο μισό της περιόδου κατάφερε να μειώσει σε 34-48. Ακόμα όμως ένα επιμέρους 8-3 έφερε ξανά τους παίκτες του Πεδουλάκη στο +19 (37-56).

Οι «πράσινοι» είχαν κλειδώσει το ματς και ο προπονητής της ομάδας επέλεξε να ξεκουράσει πολύτιμες μονάδες, όπως ο «Σόφο» και ο Διαμαντίδης, ενόψει και του ματς με την Καντού την Πέμπτη. Αυτό πάντως, δεν εμπόδισε το «τριφύλλι» να φτάσει τη διαφορά ακόμα και στο +24 (42-66). Μείωσαν οι «κίτρινοι» με σερί 7-0 στους 17 (49-66) και κατάφεραν να ολοκληρώσουν το παιχνίδι στο -15 (56-71).

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 23-27, 23-56, 56-71

Άρης (Αλεξανδρής): Πάσαλιτς 6 (1), Πελεκάνος 10 (2), Ασημακόπουλος 12 (7 ριμπάουντ), Καραποστόλου 7 (1), Χαρίσης 2, Ε. Μποχωρίδης 4, Σαρικόπουλος 8, Μούρτος, Δήμας 2, Τσακαλέρης 5 (1), Ν. Μποχωρίδης, Βεζένκοφ.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6, Μπράμος 2, Πάνκο 3 (1), Ματσιούλις 4, Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 10 (1), Τσαρτσαρής 10 (7 ριμπάουντ), Διαμαντίδης 11 (3), Κίτσεν 2, Ξανθόπουλος 5 (1), Γιαννόπουλος 8 (2), Σκορδίλης 8.