Την ρεζίλεψε με 100άρα!

Την ρεζίλεψε με 100άρα
Σε ιταλικό περίπατο εξελίχθηκε το παιχνίδι της Πρόκομ απέναντι στην Σιένα, για την πέμπτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Τρινκιέρι έκανε… πλάκα στους Πολωνούς, νικώντας τους 101-66.

Πολυφωνία στην επίθεση των Ιταλών, με έξι παίκτες να τελειώνουν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Μπόμπι Μπράουν να επιβεβαιώνει για ακόμα ένα παιχνίδι πως είναι… σεσημασμένος σκόρερ (27 πόντους)!

Η Σιένα έβλεπε το καλάθι σαν… την τρύπα της βελόνας μέχρι το έβδομο λεπτό της αναμέτρησης. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Πρόκομ, που προηγήθηκε 18-6 σε εκείνο το σημείο. Όσους πόντους δεν είχαν πετύχει μέχρι εκείνο το σημείο οι Ιταλοί, το κατάφεραν και με το παραπάνω στα τελευταία δυόμιση λεπτά. Με ένα 15-4, έκλεισαν το δεκάλεπτο (μόλις) στο -1 (22-21).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με άγριες διαθέσεις στην δεύτερη περίοδο και παίζοντας άμυνα για σεμινάριο, υποχρέωσαν την Πρόκομ να μείνει άποντη για πεντέμιση περίπου λεπτά. Ως συνέπεια, η ομάδα του Τρινκιέρι, έτρεξε ένα σερί 12-0 και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια (42-35).

Ο ρυθμός που είχε βρει η Σιένα δεν επηρεάστηκε από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Μπόμπι Μπράουν να συνεχίζει το κρεσέντο του. Το τρίτο δεν δεκάλεπτο δεν αντέχει σε κριτική αφού τα πάντα μπορούν να περιγραφούν από το επιμέρους σκορ το οποίο ήταν 37-12, με την Σιένα να φτάνει στο +32 στο 30’ (79-47).

Όλα είχαν πλέον κριθεί, με το τέταρτο δκεάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο στόχος της… 100στάρας επιτεύχθηκε για τους φιλοξενούμενους και το ματς ολοκληρώθηκε στο 101-66.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 35-42, 47-79, 101-66

Πρόκομ (Κεμζούρα): Ρόμπινσον 1, Παμούλα, Βίτκα, Ρόστσικ 2, Μπλάσινγκεϊμ 2, Άκερ 15, Μαχάλμπασιτς 9, Πόνιτκα 7, Κοστσάρεκ 13, Στσότκα 2, Ρίτσαρντς 3, Χρίτσανιουκ 12

Σιένα (Τρινκιέρι): Κασούν, Μπράουν 27 (6/9 τρ. 7 ασ), Καραρέτο 3, Κανγκούρ 12, Σανικίτζε, Ρες 10, Όρτνερ 7, Τζάνινγκ 16, Χάκετ 10, Μος 16