Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2012

Αργεντινή: Μόνη πρώτη η Βελέζ!(videos)

Ήταν πρώτη στην τριετής κατάταξη και στη βαθμολογία του Κόπα Λιμπερταδόρες, αλλά η Βελέζ ανέβηκε και στην πρώτη θέση της Inicial κερδίζοντας με 2-1 τη Γοδόι Κρουζ.
Άλλωστε ο Φακούντο Φερέιρα έφτασε στα επτά γκολ στην τρέχουσα σεζόν ανατρέποντας το 1-0 του Αλέξις Κάστρο στο 14ο λεπτό. Στο 22ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε αμυντικό λάθος και ισοφάρισε, ενώ στο 74ο ολοκλήρωσε φάση διαρκείας ενώπιον της εστίας του Νέλσον Ιμπάνιεζ και λύτρωσε τους φίλους της Βελέζ. Ο 21χρονος πρώην επιθετικός της Μπάνφιλντ αποδεικνύεται πολύτιμος για τους «ελ φορτίν» λόγω της συνεχής επαφής με τα δίχτυα.
Νωρίτερα οι Νιούελς Ολντ Μπόις παραχώρησαν «λευκή» ισοπαλία στην Κίλμες, οπότε υποχώρησαν στη δεύτερη θέση. Η ομάδα του άλλοτε μέσου της ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο, απώλεσε πλειάδα ευκαιριών, αλλά δεν μπόρεσε να καταβάλει τους νεοφώτιστους. Αντίθετα, η Κίλμες επικεντρώθηκε στην άμυνά της και δεν δημιούργησε επικίνδυνη φάση.
Στο 0-0 έμεινε και η Μπελγκράνο κόντρα στους Αρχεντίνος Τζούνιορς. Μοιραία δεν ανέβηκε στην κατάταξη της Inicial και δεν μπόρεσε να εισχωρήσει στην πεντάδα της βαθμολογίας για το Κόπα Λιμπερταδόρες. Στο πρώτο ημίχρονο, πάντως, οι «σεμιγέρο» ήταν ανώτεροι. Εν τέλει οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν στη δίκαιη ισοπαλία.
4
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.