Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2012

Όπως ξέρει η Γιουβέντους...

Η "Βέκια Σινιόρα" δεν ήταν καλή με την Μπολόνια, προηγήθηκε, γνώρισε την προσωρινή ισοφάριση και "λυτρώθηκε" από τον Πογκμπά στο 92΄, σημειώνοντας την ένατη νίκη της σε δέκα αγωνιστικές στο Καμπιονάτο.
Αφού έχασε, ούσα απλώς καλύτερη το πρώτο ημίχρονο, η Γιουβέντους προηγήθηκε με τον Κουαλιαρέλα με την έναρξη του δεύτερου μέρους, όμως ο Ταϊντέρ έφερε το ματς στα ίσια για την Μπολόνια. Ο Πογκμπά, «χτυπώντας» πάλι στο κέντρο της άμυνας, έδωσε τη νίκη στους Τορινέζους που είναι, φυσικά, πρώτοι στη βαθμολογία με 28 βαθμούς.
Η Ρόμα μπορεί να πρωταγωνίστησε πάλι σε ματς με πολλά γκολ, προηγήθηκε νωρίς με τον Λαμέλα, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει ούτε το βαθμό στο «Ένιο Ταρντίνι», γνωρίζοντας την ήττα από την Πάρμα (3-2). Δεν αγωνίστηκε λεπτό ο Σωτήρης Νίνης για τους «παρμένζι».
Αγχωτική νίκη πέτυχε η Ίντερ (3-2 τη Σαμπντόρια), ενώ νέα μέτρια εμφάνιση πραγματοποίησε η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, Λάτσιο. Οι Ρωμαίοι έμειναν στο 1-1 με την Τορίνο. Τέσσερις αποβολές είχαμε στα ματς της Serie A, με τις Σιένα, Πεσκάρα, Σαμπντόρια και Πάρμα να τελειώνουν με δέκα παίκτες τους αγώνες τους.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο, για την Τετάρτη (31/10):
Αταλάντα-Νάπολι: 1-0 (19΄ Καρμόνα)
Κάλιαρι-Σιένα: 4-2 (6΄, 26΄ Νενέ, 28΄ Σο, 89΄ Ριμπέιρο-42΄ Μπογκντάνι, 90΄ Καλάιο)
Κιέβο-Πεσκάρα: 2-0 (75΄ πέναλτι Λουσιάνο, 77΄ Τερό)
Ίντερ-Σαμπντόρια: 3-2 (52΄ πέναλτι Μιλίτο, 68΄ Παλάσιο, 81΄ Γκουαρίν-20΄ Μουνάρι, 94΄ Έντερ)
Γιουβέντους-Μπολόνια: 2-1 (54΄ Κουαλιαρέλα, 92΄ Πογκμπά-71΄ Ταϊντέρ)
Λάτσιο-Τορίνο: 1-1 (57΄ Μάουρι-10΄ Γκλικ)
Πάρμα-Ρόμα: 3-2 (34΄ Μπελφοντίλ, 37΄ Παρόλο, 65΄ Ζακάρντο-8΄ Λαμέλα, 71΄ Τότι)
Ουντινέζε-Κατάνια: 2-2 (29΄ πέναλτι, 93΄ Ντι Νατάλε-62΄ Κάστρο, 85΄ Λόντι)
Η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Πέμπτη (1/11) με το Τζένοα-Φιορεντίνα.