Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2012

«Μπλόκο» στη Νίκαια για τη Λιόν!

«Μπλόκο» στη Νίκαια για τη Λιόν
Μείον ένας στόχος τη φετινή χρονιά για τη Λιόν.

Οι «λιονέ» ηττήθηκαν με σκορ 3-1 από τη Νις, αποχαιρετώντας έτσι το Λιγκ Καπ στη φάση των «16», με τον Κλοντ Πιέλ από την άλλη να παίρνει μία «άτυπη» εκδίκηση από την πρώην ομάδα του.

Αυτή ήταν και η πρώτη εκτός έδρας ήττα για το σύνολο του Ρεμί Γκαρντ, σε όλες τις διοργανώσεις, μετά τον περασμένο Απρίλιο.

Το πρώτο 20λεπτο είχε … ζουμί το ματς. Μόλις στο 6’, η Νις πήρε το προβάδισμα με το εύστοχο πέναλτι του Εϊσερίκ, για να κάνει το 1-1 ο Γκομίς στο 8ο λεπτό. Όμως, ακριβώς στο επόμενο λεπτό, ο Τραορέ έβαλε ξανά τους «νισουά» μπροστά στο σκορ, ενώ ο Σίβελι στο 15’ έκανε το 3-1.

Στο 51’, ο Γκομίς σημείωσε γκολ για τη Λιόν, ωστόσο αυτό δεν μέτρησε ως οφ σάιντ, ενώ στο 66’ δεν μέτρησε τέρμα της Νις, ύστερα από κόρνερ, καθώς ο διαιτητής σφύριξε επιθετικό φάουλ. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι «λιονέ», λόγω της αποβολής του Μπίσεβατς, με απευθείας κόκκινη κάρτα, στο 89ο λεπτό.