Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2012

Κόπα Σουνταμερικάνα: Μισή πρόκριση για Σάο Πάολο! (video)

Ο 20άχρονος επιθετικός, Βίλιαν, πέτυχε δύο γρήγορα γκολ και οδήγησε τη Σάο Πάολο στο εκτός έδρας 2-0 σε βάρος της Ουνιβερσιδάδ της Χιλής.
Ο αναπληρωματικός του Λουίς Φαμπιάνο αιφνιδίασε τους πάντες με την απόδοσή του. Ανάμεσα σε αυτούς που δεν εκτίμησαν σωστά τις δυνατότητες του νεαρού φορ ήταν οι κάτοχοι του Κόπα Σουνταμερικάνα, που έχουν πλέον ελάχιστες ελπίδες διατήρησης του τίτλου.
Ο Βίλιαν άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με ξερό σουτ. Από κοντά διαμόρφωσε το 2-0 στο 18ο λεπτό. Στο 25ο ο Ευχένιο Μένα αποβλήθηκε και άφησε την Ουνιβερσιδάδ με δέκα παίκτες περιορίζοντας στο ελάχιστο το περιθώριο αντίδρασης της ομάδας του.
Άλλωστε οι «σομπεράνο» διαφύλαξαν με χαρακτηριστική άνεση το 2-0, που τους δίνει σοβαρό προβάδισμα για την πρόκριση στους «4» του Σουνταμερικάνα. Μάλιστα οι Βραζιλιάνοι θα μπορούσαν να είχαν φύγει από τη Χιλή με καλύτερο σκορ, αν ήταν περισσότερο προσεκτικοί στις τελικές τους προσπάθειες.