Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2012

MLS: Στα προημιτελικά με Μπρούιν οι Ντάιναμο! (videos)

Η σεζόν των Σικάγο Φάιρ του Φρανκ Κλόπας ολοκληρώθηκε με εντός έδρας ήττα 2-1 από τους Χιούστον Ντάιναμο στον προκριματικό των playoffs της ανατολικής περιφέρειας του MLS.
O Ουίλ Μπρούιν σημείωσε αμφότερα τα τέρματα των Τεξανών και διασφάλισε την πρόκριση. Στο 12ο λεπτό διαμόρφωσε το 1-0 με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπραντ Ντέιβις και στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου ολοκλήρωσε ψύχραιμα ωραία επιθετική ενέργεια των Ντάιναμο.
Αν και βρέθηκαν σε δυσχερή θέση, ειδικά μετά το 2-0, οι «φωτιές» αντέδρασαν. Οι προσπάθειές τους, όμως, κυριεύτηκαν από το άγχος, καθώς η πίεση για γκολ πολλαπλασιαζόταν, όσο κυλούσε ο χρόνος στον αγώνα νοκ άουτ.
Τελικά ο Άλεξ μείωσε σε 2-1 στο 83ο λεπτό εκμεταλλευόμενος μπαλιά του Άρνε Φρέντριχ, αλλά δεν καταγράφηκε ανάλογη συνέχεια για τους Φάιρ. Πλέον οι γηπεδούχοι είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθήσουν… τηλεοπτικά την υπόλοιπη postseason, ενώ οι εκπρόσωποι του Χιούστον θα ετοιμαστούν για διπλή αναμέτρηση με την Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι.