Και στο τέλος... Ολυμπιακός Βόλου!!

Και στο τέλος... Ολυμπιακός Βόλου!
Η κανονική διάρκεια δεν έβγαλε νικητή.

Η παράταση το ίδιο.

Στα πέναλτι όμως, ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν πιο ψύχραιμος και πανηγύρισε μεγάλη πρόκριση επί της Καλλονής με σκορ 4-3 (1-1 κ.α) και πλέον ετοιμάζεται για τους διπλούς αγώνες με τον Ατρόμητο στη τρίτη φάση της διοργάνωσης. Τύρναβος και Θρασύβουλος προκρίθηκαν επίσης.

Στο Πανθεσσαλικό το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους νησιώτες. Στο 23’ ο Λεοζίνιο έβαλε μπροστά την Καλλονή και πήρε προβάδισμα στην υπόθεση πρόκρισης. Ωστόσο στο 53’ ήρθε ο Γόγολος για τους γηπεδούχους να ισοφαρίσει σε 1-1 και να δώσει εκ νέου ενδιαφέρον. Δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καζάκη, όμως δεν «λύγισαν» και οδήγησαν το παιχνίδι στα πέναλτι, καθώς ούτε στην παράταση βγήκε νικητής.

Και όλα κρίθηκαν στο δεύτερο πέναλτι της Καλλονής. Ο Γκίτκος είπε «όχι», απέκρουσε και ουσιαστικά χάρισε τη μεγάλη πρόκριση στον Ολυμπιακό Βόλου με το τελικό 4-3 στα πέναλτι. Πλέον τα πράγματα δυσκολεύουν, καθώς οι Βολιώτες θα κληθούν σε διπλούς αγώνες να περάσουν το εμπόδιο του Ατρόμητου.