Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2012

Brasileiro: Χάρη της Φλαμένγκο σε… Φλουμινένσε! (video)

Περιορίστηκε ο Ροναλντίνιο και η Φλαμένγκο απέσπασε ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Ατλέτικο Μινέιρο, η οποία έμεινε οκτώ βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Φλουμινένσε.
Απομένουν μονάχα πέντε αγωνιστικές στο Brasileiro και φαίνεται πως η «φλου» θα κατακτήσει το πρωτάθλημα. Η Φλουμινένσε είχε εξασφαλίσει ήδη απόσταση ασφαλείας, αλλά ευνοήθηκε από το θετικό αποτέλεσμα της μισητής της αντιπάλου στην έδρα της Ατλέτικο.
Παράλληλα, η Φλαμένγκο δημιούργησε απόσταση οκτώ βαθμών από τους «επικίνδυνες» θέσεις. Μάλιστα προηγήθηκε με 1-0 έπειτα από γκολ του Ρενάτο στο 27ο λεπτό. Η Μινέιρο είχε χάσει ήδη ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει πριν από το 57ο λεπτό, όταν ο Λεονάρντο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά.
Οι φιλοξενούμενοι ξεπέρασαν τραυματισμό του τερματοφύλακα Φελίπε, αποβολή του προπονητή και κόκκινη του Ουέλινγκτον στο 42ο λεπτό, για να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Άλλωστε είχαν την τύχη με το μέρος τους, καθώς οι «γκάλο» σημάδεψαν δύο φορές το δοκάρι της εστίας τους.