Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2012

Το... βιολί τους Ατλέτικο και Μάλαγα!!

Το... βιολί τους Ατλέτικο και Μάλαγα
Εδώ κερδίζουν στο πρωτάθλημα, στο Κύπελλο θα τα χάλαγαν;

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε «ξεκούραστα» με σκορ 3-0 από την έδρα της Ρεάλ Χαέν και σχεδόν προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης.

Μπορεί να είναι ομάδα τρίτης κατηγορίας η Καθερένιο, ωστόσο έβαλε τρία γκολ στην Μάλαγα, αλλά τελικά δέχθηκε και τέσσερα, με τους Ανδαλουσιάνους να επικρατούν 4-3! Νίκη και για την Σαραγόσα του Μανόλο Χιμένεθ.

Οι «ροχιμπλάνος» με τον... αέρα της κορυφής στην Primera Division και έχοντας κάποιες αλλαγές στη σύνθεσή τους, θέλησαν να καθαρίσουν την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο ματς. Στο 28’ ο Ντιέγκο Κόστα άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ το 2-0 σημείωσε ο Άντριαν Λόπεζ στο 62’. Το «κερασάκι στη τούρτα» και τη σχεδόν βέβαιη πρόκριση έδωσε ο Γκαρσία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Όντας δύο κατηγορίες πιο ψηλά από την Καθερένιο η Μάλαγα μπήκε με διάθεση να τελειώσει νωρίς το ματς. Τα γκολ των Ονιέγου (2’) και Σάντα Κρουζ (22’) έκαναν το 2-0 για τους Ανδαλουσιανούς. Κι όμως πριν κλείσει το ημίχρονο και σε διάστημα πέντε λεπτών, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 χάρη στα τέρματα των Χαράιθ (37’) και Χουράδο (42’). Ανέβασε... στροφές η Μάλαγα και στο 59’ έκανε το 3-2 με τον Ντούντα, για να έρθει και πάλι ο Σάντα Κρουζ να κάνει το 4-2 στο 73’. Το τελικό (και χορταστικό) 4-3 έγραψε στο 87’ ο Εστέβε των γηπεδούχων, που σίγουρα είναι μια τιμητική ήττα για την Καθερένιο, ωστόσο είναι σχεδόν ακατόρθωτο να κυνηγήσει το... θαύμα στο «Ροσαλέδα».

Το γκολ του Αράντα στο 79’ χάρισε τη νίκη με σκορ 1-0 στη Σαραγόσα του Μανόλο Χιμένθ επί της Γρανάδα και όλα είναι ανοικτά για τη ρεβάνς και την πρόκριση στους «16». Η Αλμερία δεύτερης κατηγορίας έριξε στο... καναβάτσο την Θέλτα, νικώντας την 2-0 και βάζοντάς της δύσκολα ενόψει επαναληπτικού.