Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2012

Κορυφή με «τεσσάρα»

Τρομερή εμφάνιση από την Ζούλτε Βάρεγκεμ για την 13η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος, καθώς συνέτριψε 4-1 την Σαρλερουά και έπιασε στην κορυφή την Άντρλεχτ.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν έδωσαν στην αντίπαλό τους το δικαίωμα αμφισβήτησης για το ποιος θα ήταν ο νικητής.

«Γκέλα» για Μπριζ, έχασε εκτός έδρας 3-2 από την Λιρς.

Μεγάλο διπλό για την Σταντά Λιέγης, 2-0 την Γκενκ.

Καταιγιστική η Ζούλτε Βάρεγκεμ, μπήκε από την αρχή της αναμέτρησης δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 6ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Μπέριερ. Το 2-0 έκανε στο 16’ ο Αζάρ, ενώ στο 38’ ο Βερμπούμ πέτυχε και τρίτο τέρμα για τους γηπεδούχους. Η Σαρλερουά μείωσε σε 3-1 με τον Μπαντιμπάνγκα στο 49’. Τον θρίαμβο της Ζούλτε ολοκλήρωσε ο Λεγέ στο 78’ κάνοντας το τελικό 4-1.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Σταντάρ Λιέγης με 2-0 στην έδρα της Γκενκ και ανέβηκε στην βαθμολογία, αφήνοντας τους γηπεδούχους τρεις βαθμούς μακριά από την κορυφή. Ο Μπατσχουάγι στο 46’ και ο Σέιγιας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσαν το διπλό στην ομάδα της Λιέγης.

Στραβοπάτησε η Μπριζ στην έδρα της Λιρς, καθώς γνώρισε την ήττα με σκορ 3-2 και έμεινε τρεις βαθμούς μακριά από την κορυφή του βελγικού πρωταθλήματος.