Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2012

Και που έλειπε ο Σουάρες;

Η ατάκα «ο Λουίς Σουάρες είναι μια Λίβερπουλ μόνος του», έχει ακουστεί πολύ φέτος.

Μάλιστα, αρκετοί απορούσαν τι θα έκαναν οι «κόκκινοι» χωρίς τον Ουρουγουανό στην έδρα της Γουέστ Χαμ! Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς έδωσε… τρεις απαντήσεις, επικρατώντας 3-2 των «σφυριών» για να επιστρέψει στο πρώτο μισό της βαθμολογίας.

Δύο από τους τρεις σκόρερ της ομάδας του Μέρσεϊσαϊντ (Τζόνσον και Κόουλ), έχουν φορέσει τη φανέλα της Γουέστ Χαμ στην ποδοσφαιρική τους καριέρα, ενώ, αν και το τρίτο είχε χρεωθεί στον Σέλβεϊ και όχι αυτογκόλ λόγω της κόντρας στον Κόλινς, θα μιλούσαμε για… εκδίκηση των «πρώην»!

Δύο ανατροπές στην αναμέτρηση, με τα «σφυριά» να γυρίζουν το εις βάρος τους 1-0 στο πρώτο μέρος και τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν στο εις βάρος τους 2-1, στην επανάληψη.

Η Λίβερπουλ, είναι – ίσως – η μοναδική ομάδα που ξεκίνησε τόσο καλά ένα παιχνίδι στο «Άπτον Παρκ». Με τον Τζόντζο Σέλβεϊ στη μεσαία γραμμή να κόβει και να ράβει και τον Γκλεν Τζόνσον να κάνει τη μια κούρσα μετά την άλλη, οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό. Ο Άγγλος μπακ με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιασκελάινεν για το 1-0. Μάλιστα, στο 15’, ξανά από κούρσα του Τζόνσον, ο Ραχίμ Στέρλινγκ έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, με δεξί σουτ που πέρασε λίγο άουτ. Η κυριαρχία της Λίβερπουλ κράτησε περίπου μισή ώρα. Μέχρι να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή της η Γουέστ Χαμ. Στο 36’, τα «σφυριά» κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Άλεν που προσπαθούσε να προστατεύσει το πρόσωπό του και ο Νομπλ εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1. Οι Λονδρέζοι, πέρασαν μπροστά με… χορηγία του Στίβεν Τζέραρντ, ο οποίος με κεφαλιά στο 44’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ρέινα για την ολική ανατροπή.

Η Γουέστ Χαμ έδειξε πιο φρέσκια στην επανάληψη. Με περισσότερα τρεξίματα από τους ποδοσφαιριστές του Μπρένταν Ρότζερς, οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν θέλησαν να «καθίσουν» στο προβάδισμά τους και να το υπερασπιστούν με μαζική άμυνα, αλλά έδειξαν διάθεση να πετύχουν κι ένα τρίτο γκολ για να «καθαρίσουν» όσο το δυνατόν πιο γρήγορα το παιχνίδι. Οι «κόκκινοι», στην πρώτη τους παρουσία στα καρέ του Γιασκελάινεν, στο δεύτερο μέρος, έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά στο 68ο λεπτό, το σουτ που έκανε ο Στέρλινγκ έπειτα από ωραία προσποίηση του Κόουλ που άφησε τη μπάλα να κυλήσει κάτω από τα πόδια του, απομάκρυνε ο πορτιέρο των γηπεδούχων. Όσο καλύτερη κι αν ήταν η ομάδα του Σαμ Άλαρνταϊς, η Λίβερπουλ έφτασε στην ισοφάριση στο 76ο λεπτό με το χαμηλό σουτ του Κόουλ από ασίστ του Στέρλινγκ για το 2-2! Κι όχι μόνο αυτό, αλλά στο 79’, από ωραία προβολή του Σέλβεϊ που κόντραρε και στον Κόλινς, ο σύλλογος του Μέρσεϊσαϊντ ανέτρεψε την κατάσταση για το τελικό 3-2!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γουέστ Χαμ: Γιασκελάινεν, Ριντ, Ο’Μπράιεν, Κόλινς, Ντεμέλ (46’ ΜαΚάρτνεϊ), Νόλαν, Τζάρβις, Τέιλορ (86’ Μαϊγκά), Νομπλ, Ντιαμέ (73’ Τόμκινς), Κόουλ

Λίβερπουλ: Ρέινα, Τζόνσον, Ενρίκε (27’ Κόουλ), Άγκερ, Σκρτελ, Τζέραρντ, Ντάουνινγκ, Λούκας (71’ Χέντερσον), Άλεν (86’ Κόατς), Στέρλινγκ, Σέλβεϊ