Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2012

Δώστε της ντέρμπι!!

Δώστε της ντέρμπι!
Μετά το 4-1 μέσα στο «Βελοντρόμ» επί της Μαρσέιγ, η Λιόν πέρασε και από το «Ζοφρουά Γκισάρ», επικρατώντας με 1-0 της Σεντ Ετιέν (παρά το αριθμητικό μειονέκτημα) για την 16η αγωνιστική του Championnat και πλέον βρίσκεται στο +5 από τις δεύτερες Παρί Σεν Ζερμέν και Μαρσέιγ. Μπαστός ο σκόρερ των «λιονέ».

Τι και αν βρέθηκε με παίκτη λιγότερο στο 56ο λεπτό λόγω αποβολής του Νταμπό; Η Λιόν δεν πτοήθηκε και με τον Μπαστός στο 65’ (μόλις τέσσερα λεπτά αφότου είχε εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο) πήρε προβάδισμα με 1-0.

Χαρακτηριστικό του ματς αποτελεί το γεγονός πως η Σεντ Ετιέν ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας μηδέν σουτ προς την εστία του Βερκούτρ. Μάλιστα με τις δύο κίτρινες κάρτες που αντίκρισε ο Αλόνσο μέσα σε ένα λεπτό (84’, 85’), αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία.

Η Λιόν έφτασε έτσι τους 34 βαθμούς, πέντε περισσότερους από Παρί και Μαρσέιγ.