Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012

Σι-ένα εισιτήριο, παρακαλώ…!!

Σι-ένα εισιτήριο, παρακαλώ…
Ήθελε την νίκη για την πρόκριση στο Top-16 της Ευρωλίγκας και την πήρε με το «σπαθί» της. Η Σιένα συνέτριψε 91-72 την Μάλαγα στην Τοσκάνη για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου και έφτασε τις πέντε νίκες, σφραγίζοντας το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Οι Ιταλοί από το ξεκίνημα του αγώνα, έχοντας φυσικά το κίνητρο για την νίκη, μπήκαν φουριόζοι. Εκμεταλλεύτηκαν την κάκιστη άμυνα των αντιπάλων τους και πρόλαβαν να βάλουν 30 (!) στην πρώτη περίοδο. Με πολύ καλή εμφάνιση από Μος, Ράσιτς και Κανγκούρ, πήραν τα ηνία του αγώνα και τα διατήρησαν μέχρι το φινάλε.

Η Μάλαγα προσπάθησε στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά δεν είχε καμία… ιδιαίτερη διάθεση για να γυρίσει το ματς. Κάπως έτσι, φτάσαμε στο 91-72 που έδωσε στην Σιένα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 56-40, 74-59, 91-72

Σιένα: Κασούν 2, Μπράουν 5, Καραρέτο 9, Ράσιτς 10, Κανγκούρ 11, Σανικίτζε 10, Ρες 7, Όρτνερ 12, Τζάνινγκ 5, Χάκετ 7, Μος 13

Μάλαγα: Σιμόν 16, Ουίλιαμς 4, Λίμα 2, Βιντάλ, Ουρτασούν 4, Καλογουέι 2, Πέροβιτς 4, Γκιστ 3, Βάσκεθ 4, Ζόριτς 29, Ντράγκιτς 4