Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου 2013

We love this game!

Γι’ αυτό αγαπάμε το μπάσκετ! Ρεάλ και Μπαρτσελόνα προσέφεραν έναν από τους πιο συγκλονιστικούς προημιτελικούς στο Κύπελλο με την «Μπάρτσα» να παίρνει την πρόκριση, νικώντας 111-108 στη 2η παράταση!

Κορυφαίοι για την Μπαρτσελόνα ήταν οι Μάικλ και Τόμιτς με 26 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τη Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Γιουλ και Ροντρίγκεθ με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Με φόρα μπήκε στο παρκέ η Μπαρτσελόνα, ξεκινώντας με ένα σερί 5-0, με τη Ρεάλ όμως να… συνέρχεται στη συνέχεια και να παίρνει το προβάδισμα (11-7). Ωστόσο, μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ανέβασαν «στροφές» φτάνοντας στο +7 (18-25). Μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο, η «Μπάρτσα» πήγε ακόμα και στο υπέρ της +9 τη διαφορά (23-32), ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα η «βασίλισσα» άρχισε να… ροκανίζει τη διαφορά, με το σκορ στο πρώτο ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 35-36 υπέρ των Καταλανών.

Η Μπαρτσελόνα διατηρούσε το προβάδισμά της μέχρι περίπου τα μισά της τρίτης περιόδου, καθώς σε εκείνο το σημείο η Ρεάλ κατάφερε να φέρει το ματς στην ισοπαλία (51-51). Αλλά, ένα σερί 8-0 των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ έκανε το 51-59, με τη «βασίλισσα» πάντως να μην τα… παρατάει -ξανά- και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο -4 (60-64). Το ματς δεν σταμάτησε να είναι ντέρμπι και αυτό το… απέδειξαν οι τυπικά γηπεδούχοι, παίρνοντας -ύστερα από ώρα- το προβάδισμα (67-66). Έτσι κύλησε το παιχνίδι μέχρι τη λήξη του, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση με το τελικό 77-77.

Στην παράταση, η Ρεάλ ξαναπήρε το προβάδισμα με δύο εύστοχες βολές του Ροντρίγκεθ (79-77), ωστόσο η Μπαρτσελόνα «απάντησε» με ένα σερί 8-0, κάνοντας το 79-85. Παρ’ αυτά, η «βασίλισσα» δεν πτοήθηκε και με πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκεθ έφερε αρχικά το ματς στον πόντο (84-85), ενώ με δύο βολές ο Φερνάντεθ έκανε το 86-85. Στο 89-87, ο Μάικλ πέταξε στα… σκουπίδια την ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να φέρει την Μπαρτσελόνα μπροστά σκορ, ευστοχώντας σε μία από τις τρεις βολές που είχε (ύστερα από φάουλ του Φερνάντεθ στα 20’’).

Όμως, ο… Θεός του μπάσκετ επεφύλαξε άλλη μία συγκίνηση στο συγκεκριμένο «clasico». Στα 7’’ πριν το τέλος της παράτασης, η Ρεάλ προηγούταν 93-90, με τον Λόρμπεκ να έχει δικαίωμα για δύο βολές. Ο έμπειρος Σλοβένος έβαλε την πρώτη, αστόχησε στη δεύτερη, όμως πήρε επιθετικό ριμπάουντ και με δικό του buzzer beater έστειλε το ματς στη δεύτερη παράταση (93-93)! Όπως και στην πρώτη, έτσι και στη δεύτερη παράταση, η Μπαρτσελόνα πήρε ένα σοβαρό προβάδισμα (98-102), με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης με το τελικό 111-108.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 46-49, 60-64, 77-77 (κ.α.), 93-93 (1η παρ.), 108-111 (2η παρ.).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 2, Φερνάντεθ 15 (2), Πότσιους, Σουάρεθ 2, Ρέγες 2, Μίροτιτς 17, Ροντρίγκεθ 16 (2), Χετσχέιμερ 2, Μπέγκιτς, Κάρολ 17 (3), Γιουλ 23 (6), Σλότερ 8.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 13, Αμπρίνες, Ναβάρο 11 (1), Γιασικεβίτσιους, Ουάλας 11 (2), Ραμπασέδα, Όλεσον 5 (1), Λόρμπεκ 17, Τζαβάι 6, Μάικλ 26, Τόμιτς 20 (11 ριμπ.).