Παρασκευή 29 Μαρτίου 2013

Πάρτι με θέα τη…πρόκριση!

Την έκτη συνεχόμενη νίκη της στον 6ο όμιλο του Top 16 της Ευρωλίγκας πέτυχε η Μακάμπι, που συνέτριψε 101-58 τη Μπεσίκτας στο Τελ Αβίβ για τη 13η αγωνιστική.

Πάρτι με θέα τη…πρόκριση
Έτσι η ομάδα του Ντέιβιντ Μπαλτ, έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά, ενώ παράμεινε «ζωντανή» ακόμα και για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Κορυφαίοι για τους Ισραηλινούς που έκαναν «φύλλο και φτερό» την αδύναμη Μπεσίκτας, ήταν οι Μέντλι, Σμιθ και Χίκμαν. Για τους φιλοξενούμενους, μοναδικός διασωθείς ήταν ο Μίναρντ με 12 πόντους.

Την τελευταία αγωνιστική, η Μακάμπι επισκέπτεται την έδρα της αδιάφορης και σίγουρα πρώτης Μπαρτσελόνα, αλλά θα εξασφαλίσει την πρόκριση ανεξαρτήτως του τι θα κάνει στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», αν αύριο ηττηθεί μία εκ των Ολυμπιακού ή Σιένα κόντρα στις οποίες υπερισχύει στην ισοβαθμία. Σε περίπτωση που η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ νικήσει τους Καταλανούς, τερματίζει σίγουρα στην δεύτερη θέση του ομίλου.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν από την αρχή της η αναμέτρηση στη Γερμανία. Η Μακάμπι προηγήθηκε 20-6 στο 6’ με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα και τρίποντα και τον Μέντλι σε εξαιρετική κατάσταση. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +18 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, αφού η Μπεσίκτας δεν έβρισκε λύσεις, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού (ριμπάουντ, ασίστ, τάπες) και με…φόρα από τη νίκη στο ΣΕΦ, έκαναν ακόμα πιο εύκολο το έργο τους. Στη δεύτερη περίοδο, τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Λάντεσμπεργκ, με αποτέλεσμα το 41-13 του 13ου λεπτού, ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +36 (54-18) με τη Μακάμπι να έχει 7/9 τρίποντα. Τζέιμς, Σμιθ και Χίκμαν συνέχιζαν το κρεσέντο τους επιθετικά, την ώρα που οι τούρκοι είχαν ήδη 12 λάθη. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 61-27 και το δεύτερο ημίχρονο να έχει χαρακτήρα διεκπεραίωσης.

Η Μακάμπι διατήρησε το πόδι στο…γκάζι και στη συνέχεια και βάζοντας συνεχώς νέους πρωταγωνιστές στην εξίσωση του ματς –Πλάνινιτς-, προηγήθηκε 74-30 (+44) στο 25΄με τη Μπεσίκτας να έχει πετύχει σε αυτό το διάστημα μόλος τρεις πόντους. Το πάρτι συνεχίστηκε, καθώς η γηπεδούχος δεν έδειχνε κανένα…έλεος στην ανήμπορη να αντιδράσει τουρκική ομάδα. Με ποσοστά πάνω από το 70% στα δίποντα και 60% στα τρίποντα, η διαφορά εκτοξεύτηκε στη μεγαλύτερη, μέχρι εκείνο το σημείο, τιμή της 91-35 (+53) στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου.

Το μόνο που κατάφερε η Μπεσίκτας εκμεταλλευόμενη και την φυσιολογική χαλάρωση των γηπεδούχων στην τέταρτη περίοδο, ήταν να μειώσει σε 101-58 που ήταν και το τελικό σκορ, με επί μέρους 23-10, ούτως ώστε να αποφύγει την πιο «βαριά» στην ιστορία της Ευρωλίγκας ήττα, που προδιαγραφόταν με την απόδοσή της στα τριάντα πρώτα λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 29-11, 61-27, 91-35, 101-58.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ντέιβιντ Μπλατ): Λόγκαν 7 (1), Τζέιμς 9, Σμιθ 16 (3), Χίκμαν 16 (2), Ελιγιάχου, Ροθ 2, Πνίνι 7 (1), Μέντλι 15 (2), Οχαγιόν 5 (1) (7 ασίστ), Πλάνινιτς 14, Σεγκέφ, Λάντεσμπεργκ 10 (1).
Μπεσίκτας (Ερμάν Κουντέρ): Γιούινγκ 2, Γκιουλέρ 3 (1), Ακίν 3 (1), Ατσίκ 8 (1), Βίντμαρ 6, Τσετίν 7 (1), Μάρκοτα 2, Κρίστοφερ 3 (1), Μίναρντ 12, Χέρσεκ 4, Ναλγκά 5, Οζέρ 3 (1). πηγή: sport-fm.gr