Παρασκευή 1 Μαρτίου 2013

Στο τσακ γλίτωσε την γκέλα η Ρεάλ!

Παρ’ ολίγον η έκπληξη από την Μπάμπεργκ στη Μαδρίτη, όπου όμως η Ρεάλ επικράτησε με buzzer beater του Ντρέιπερ με 76-73, για την 9η αγωνιστική του Top 16 της Euroleague.

Στο τσακ γλίτωσε την γκέλα η Ρεάλ

Άγιο, ονόματι… Ντρέιπερ είχε η Ρεάλ η οποία στην λήξη της αναμέτρησης με την Μπάμπεργκ, επικράτησε με 76-73 για την ένατη αγωνιστική του Top 16 της Euroleague. Οι Μαδριλένοι, που αγωνίζονταν στην έδρα τους, βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με οκτώ πόντους από την –χωρίς νίκη- ομάδα του Φλέμινγκ η οποία μάλιστα παρατάχθηκε… με δέκα παίκτες ένας εκ των οποίων ήταν ο Γκόλντσμπερι ο οποίος δεν αγωνίστηκε.

Ακόμα πάντως κι έτσι η «βασίλισσα» πήρε το όγδοο ροζ φύλλο αγώνα της στους «16» της διοργάνωσης, παρέμεινε πρώτη στον Ε΄όμιλο και εφόσον την Παρασκευή «σκοντάψει» στο ΟΑΚΑ η Εφές, θα απολαμβάνει και την μοναξιά της κορυφής.

Η Μπάμπεργκ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Μάσεϊ κατάφερε όχι μόνο να διατηρηθεί κοντά στο σκορ με τη Ρεάλ, αλλά να ξεφύγει ακόμα και με οκτώ πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (33-41). Ωστόσο με ένα ξέσπασμά τους στο τελευταίο ενάμισι λεπτό του πρώτου μέρους, οι Μαδριλένοι μείωσαν σε 39-41 στο ημίχρονο.

Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Αν και με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Λάσο πέρασε μπροστά οι Γερμανοί δεν έχασαν την ψυχραιμία τους καταφέρνοντας να προηγούνται ξανά έπειτα από 30’ αγώνα, 57-60. Η Μπάμπεργκ θα μπορούσε να είχε κάνει την έκπληξη αν δεν είχε μείνει περισσότερα από έξι λεπτά χωρίς σκορ… επιτρέποντας έτσι στη Ρεάλ με σερί 12-0 να περάσει μπροστά και να πάρει και διαφορά έξι πόντων (70-64). Και πάλι όμως πίεσε ξαναμπήκε στο παιχνίδι και έφτασε το ματς στην ισοπαλία (73-73) 8’’ πριν τη λήξη και με την μπάλα στην κατοχή των γηπεδούχων. Εκείνοι ήταν που κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους, με τον Ντρέιπερ να σηκώνεται στην εκπνοή από τα 6,75μ. να ευστοχεί και να χαρίζει στην ομάδα του την όγδοη νίκη της σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-41, 57-60, 76-73

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 6 (1), Φερνάντεθ 9 (11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 ασίστ), Σουάρεθ 7, Ρέγες 2, Μάρτιν, Μίροτιτς 9 (6 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 3 (1), Χετσχάιμερ 8 (1), Μπέγκιτς 8, Κάρολ 11, Γιούλ 7, Σλότερ 6

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι, Τάντα 5 (1), Νιούμαν, Φορντ 9 (2), Τζέικομπσεν 5 (1), Μάσεϊ 11 (2), Γκαβέλ 15 (3), Ζίρμπες 14, Όγκιβλι 4, Ουόλς 10 (2)