Παρασκευή 1 Μαρτίου 2013

Με τέτοιον Πολ, δεν χάνουν…!

Μία ακόμη νίκη προσέθεσαν στο ενεργητικό τους στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ οι Κλίπερς, που επικράτησαν 99-91 των Πέισερς στην Ιντιάνα, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Κρις Πολ.

Με τέτοιον Πολ, δεν χάνουν…
Ο σούπερ σταρ της ομάδας του Λος Άντζελες που υποχρέωσε τους Πέισερς στην μόλις έκτη εντός έδρας ήττα τους φέτος, είχε εκπληκτική απόδοση, αφού πέτυχε 29 πόντους με κρίσιμα καλάθια και μοίρασε 8 ασίστ. Σε απόδοση, τον ακολούθησε ο Μπλέικ Γκρίφιν με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ σημαντικές βοήθειες στο σκοράρισμα έδωσε και ο Τζαμάλ Κρόφορντ με 23. Το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται σταθερά με 2 έως 4 πόντους, όμως στο τρίτο δωδεκάλεπτο και στις αρχές του τέταρτου η ανωτερότητα των Κλίπερς φάνηκε, αφού η υπέρ τους διαφορά «άνοιξε».

Οι σκληροτράχηλοι γηπεδούχοι, επιχείρησαν προς το τέλος να ανατρέψουν τη σε βάρος τους κατάσταση με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα και σκοράρισμα από τους Τζορτζ και Γουέστ (κορυφαίοι με 20 και 22 πόντους αντίστοιχα), όμως οι Κλίπερς ήταν ψύχραιμοι, έπαιξαν έξυπνα και «απέδρασαν» από μία δύσκολη έδρα με το «διπλό».

Πέισερς (36-22)-Κλίπερς (42-18) 91-99
Γουέστ 22, Τζορτζ 20 (5 ασίστ), Στίβενσον 16 (7 ριμπάουντ), Χιλ 12, Γκρέιντζερ 12-Πολ 29 (8 ασίστ), Κρόφορντ 23, Γκρίφιν 18 (14 ριμπάουντ), Όντομ 6.