Τετάρτη 24 Απριλίου 2013

Τράβηξε «34αρι» ο Καρμέλο!!

Με ηγέτη τον Καρμέλο Άντονι που σταμάτησε στους 34 πόντους, οι Νίκς νίκησαν 87-71 τους Σέλτικς στη Νέα Υόρκη και έκαναν το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά των πλέι οφ της Ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ.

Τράβηξε «34αρι» ο Καρμέλο
Εκτός από τον σούπερ σταρ τους, οι Νικς είχαν σε εξαιρετική κατάσταση την άμυνά τους, που στο δεύτερο ημίχρονο κράτησε την Βοστώνη στους 23 (!) πόντους, ενώ υπερίσχυσαν κατά κράτος και στα ριμπάουντ. Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο τρίτο δωδεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι με επί μέρους σκορ 32-11, όχι απλά «γύρισαν» τη σε βάρος τους από το ημίχρονο διαμορφωθείσα κατάσταση, αλλά έβαλαν «θεμέλια» για τη δεύτερη νίκη τους στη σειρά. Εκτός από τον Καρμέλο, καλή απόδοση είχαν και οι Σμιθ και Φέλτον.

Για τους φιλοξενούμενους που για μία ακόμα φορά είχαν πρόβλημα στο σετ παιχνίδι (πήραν αρκετούς πόντους όταν έτρεξαν στον αιφνιδιασμό), ξεχώρισαν οι Πιρς και Γκαρνέτ. Η σειρά μεταφέρεται πλέον στην έδρα των «πράσινων» για δύο παιχνίδια, αρχής γενομένης από τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Δωδεκάλεπτα: 26-20, 42-48, 74-59, 87-71.

Νικς: Άντονι 34, Σμιθ 19, Φέλτον 16 (7ριμπ.), Σάμπερτ 6, Μάρτιν 3 (11ριμπ.), Τσάντλερ 3, Κιντ 3,Νόβακ 2, Πριγκιόνι 1, Κόουπλαντ, Ρίτσαρντσον, Γουάιτ.

Σελτικς: Πιρς 18 (6ριμπ. 6 ασίστ), Γκαρνέτ 12 (11ριμπ.), Γκριν 10, Κρόφορντ 10, Τέρι 9, Μπας 6 (10ριμπ.), Μπράντλεϊ 6, Γουίλκοξ, Λι, Ράντολφ, Ουίλιαμς. Πηγή: sport-fm.gr