Κυριακή 9 Ιουνίου 2013

Ο Παναθηναϊκός του... μπρέικ!!

Κατηγορηματικά Παναθηναϊκό δείχνει η παράδοση των τελικών των πλέι-οφ της Α1 μπάσκετ κόντρα στον Ολυμπιακό όταν κατάφερε να "σπάσει" την έδρα.

Ο Παναθηναϊκός του... μπρέικ!
Τέσσερα μπρέικ έχουν γίνει συνολικά στην ιστορία των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ, με τα τρία απ' αυτά να έχουν ευτυχή κατάληξη για τον... Παναθηναϊκό.

Στον δεύτερο τελικό ο Ολυμπιακός θα πρέπει εκτός απ' τους «πράσινους» να... βάλει κάτω και την παράδοση, που θέλει τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει τίτλο όσες φορές έχει σπάσει το πλεονέκτημα έδρας.

Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκοι» την περίοδο 2001-02 έφτασαν στο μπρέικ κόντρα στην ΑΕΚ, αλλά δεν κατάφεραν τελικά να σηκώσουν τον τίτλο, αφού οι μετέπειτα πρωταθλητές επανέφεραν το πλεονέκτημα.

Πρώτος και… επεισοδιακός

ΠΑΟ – Ολυμπιακός 1-3 (62-51, 74-89, 72-77, 0-2)

Για δύο συν ένα λόγους έχει μείνει στην ιστορία η σειρά των τελικών του 1992-93. Πρόκειται για την πρώτη φορά που οι τελικοί πήραν την μορφή που έχουν μέχρι σήμερα.

Η καθιέρωση των εναλλάξ τελικών, χωρίς να υπολογίζονται οι αγώνες της κανονικής περιόδου, έφερε και το… μπρέικ της έδρας με το καλημέρα. Ο Ολυμπιακός στέφθηκε πρωταθλητής, παρότι τερμάτισε 4ος στην κανονική διάρκεια, αποκλείοντας τον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό.

Στην τελική φάση συνάντησε τον Παναθηναϊκό, όμως τα μεταξύ τους ματς στιγματίστηκαν από τις έντονες διαμαρτυρίες των «πρασίνων» για την διαιτησία στο τέταρτο ματς, όταν ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 72-77 εκτός έδρας. Ο Παναθηναϊκός αρνήθηκε να κατέβει στο τέταρτο ματς, εις ένδειξη διαμαρτυρίας και ο τίτλος κατέληξε στους ερυθρόλευκους με 1-3.

Η σειρά του ΠΑΟ!

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 2-3 (71-68, 56-72, 64-47, 56-66, 53-62)

Το 1999 ήρθε η σειρά του Παναθηναϊκού να σπάσει το πλεονέκτημα έδρας και να πανηγυρίσει τον τίτλο στο «σπίτι» του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Σούμποτιτς στο τελευταίο ματς της σειράς –σε έναν απ’ τους πιο συγκλονιστικούς τελικούς της διοργάνωσης- επικράτησε με 53-62 και κατέκτησε το 21ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Ο ανατρεπτικός ΠΑΟ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3 (67-69, 64-91, 74-70, 81-94)

Η τρίτη περίπτωση μπρέικ έδρας ήρθε αρκετά χρόνια αργότερα. Την περίοδο 2008-09 ο Παναθηναϊκός έσπασε το πλεονέκτημα έδρας, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 67-69 και με δύο νίκες στην έδρα του πανηγύρισε με συνολικό σκορ 1-3.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3 (70-75, 66-78, 76-68, 94-101)

Το 2011 ο Παναθηναϊκός όχι μόνο έσπασε την έδρα στο πρώτο ματς, άλλα έσπασε και το αήττητο που διατηρούσε ο Ολυμπιακός. Με την πρώτη νίκη και πάλι να γίνεται μέσα στο ΣΕΦ και έναν συγκλονιστικό τέταρτο τελικό, οι «πράσινοι» κατέκτησαν το 32ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και το 9ο συνεχόμενο.

Άκαρπο μπρέικ

AEK - Oλυμπιακός (74-82, 70-75, 85-78, 61-60, 79-70)

Την περίοδο 2001-2002 ο Ολυμπιακό έκανε το μπρέικ στο πρώτο ματς κόντρα στην ΑΕΚ και έγινε η μόνη ομάδα που τα κατάφερε χωρίς τελικά να πανηγυρίσει τον τίτλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στα δύο πρώτα ματς, όμως ο Δικέφαλος φόρτσαρε στα τρία τελευταία ματς και με δύο νίκες στην έδρα της και μια στο ΣΕΦ επανέφερε το πλεονέκτημα και πανηγύρισε τον τίτλο.Πηγή: sport-fm.gr