Κυριακή 9 Ιουνίου 2013

Αργεντινή: Διακοπή στο «Βελέζ-Ολ Μπόις» (videos)

Ο αγώνας ανάμεσα στις Βελέζ Σάρσφιλντ και Ολ Μπόις διακόπηκε στο 16ο λεπτό, αφού οι οπαδοί των φιλοξενουμένων προκάλεσαν επεισόδια.
Η αστυνομία δεν μπόρεσε να εγγυηθεί πως το παιχνίδι μπορεί να ολοκληρωθεί, οπότε ο διαιτητής αποφάσισε να διακόψει το ματς. Πάντως, οι διενέξεις μεταξύ των οπαδών της Ολ Μπόις και των αρχών συνεχίστηκαν και εκτός γηπέδου. Πλέον, η αργεντίνικη ομοσπονδία καλείται να πάρει σημαντικές αποφάσεις, καθώς απομένουν μονάχα δύο αγωνιστικές στην τρέχουσα σεζόν του αργεντίνικου πρωταθλήματος.
Κανονικά έπαιξε η Κίλμες, η οποία κέρδισε με 2-1 την Άρσεναλ Σαραντί και εξασφάλισε την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία. Στο 34ο λεπτό ο Μάρτιν Καουτερούτσιο και στο 71ο ο Νταμιάν Λέγες σκόραραν, οπότε ανατράπηκε το 1-0 του Χόρχε Ορτίζ στο 5ο λεπτό. Μάλιστα, ύστερα από το 2-1, οι γηπεδούχοι έμειναν με εννέα παίκτες λόγω αποβολής των Νικολάς Αγκουίρε και Νταρίο Μπενεντέτο, οι οποίοι μάρκαραν σκληρά αντίπαλό τους.
Από την πλευρά του, ο Σεμπαστιάν Πένκο πέρασε σαν αλλαγή στο 65ο λεπτό και πέτυχε όλα τα γκολ στο εκτός έδρας 2-0 της Σαν Μαρτίν επί της Μπελγκράνο, με το οποίο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ελπίδες για σωτηρία. Τέλος, η Τίγκρε σημείωσε το τρίτο «διπλό» της ημέρας, καθώς επιβλήθηκε της Γοδόι Κρουζ με 1-0 χάρη σε τέρμα του Σεμπαστιάν Ρουσκουγιέδα στο 71ο λεπτό.
11
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.