Πέμπτη 18 Ιουλίου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Γκολάρες τίτλου για Ολίμπια!!

Αποφασιστικό βήμα για το τέταρτο Κόπα Λιμπερταδόρες της ιστορίας της πραγματοποίησε η Ολίμπια κερδίζοντας την Ατλέτικο Μινέιρο με 2-0.
Οι Παραγουανοί εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα έδρας κόντρα στην ομάδα του Ροναλντίνιο ενόψει του επαναληπτικού (25/05, 03:50) στη Βραζιλία. Άλλωστε ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου τελικού της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, πριν αρκεστούν σε δύο πανέμορφα τέρματα.
Συγκεκριμένα, ο 23χρονος Αλεχάντρο Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό, καθώς ξεπέρασε μαρκάρισμα πλειάδα αμυντικών με ατομική ενέργεια και «πυροβόλησε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Βίκτορ, με καταπληκτικό σουτ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμορφώθηκε το 2-0, όταν ο Βίλσον Πιτόνι βρήκε δίχτυα με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ. Μάλιστα, το δεύτερο γκολ ακολούθησε αποβολή του Ριτσαρλίσον της Ατλέτικο με δεύτερη κίτρινη.

Πηγή: onsports.gr