Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2013

Παγκόσμιοι Σέρβοι!

Με τους τρείς… σωματοφύλακες, Κρίστιτς, Μπιέλιτσα και Νέντοβιτς να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι, η Σερβία νίκησε 76-64 την Ιταλία και εξασφάλισε την συμμετοχή της στο Παγκόσμιο κύπελλο του 2014.

Παγκόσμιοι Σέρβοι
Οι Σέρβοι, που ήταν καλύτεροι από την αρχή του αγώνα και «εκτέλεσαν» την άστοχη Ιταλία έξω από τα 6.75 (9/18), τερμάτισαν έτσι στην 7η θέση του Ευρωμπάσκετ και εξασφάλισαν απευθείας το εισιτήριο για τα τελικά του Παγκοσμίου κυπέλλου το επόμενο καλοκαίρι στην Ισπανία, αφήνοντας εκτός νυμφώνος τους «ατζούρι». Κορυφαίοι για το συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, Κρίστιτς (17π.), Μπιέλιτσα (12π. 10ριμπ. 4ασίστ) και Νέντοβιτς (12π. 4ασίστ), μοναδικοί διασωθέντες από πλευράς Ιταλίας οι Ντατόμε (19) και Τζεντίλε (14). Σε… ρηχά νερά με 3/13 σουτ ο Μπελινέλι.

Ο αγώνας:
Πιο ορεξάτη και με τον Μπιέλιτσα σε εξαιρετική κατάσταση μπήκε στο παιχνίδι η Σερβία (12-5 στο 4΄). Η Ιταλία έδειχνε εμφανώς απογοητευμένη και έβρισκε λύσεις στο σκοράρισμα μόνο με τον Ντατόμε. Σύντομα, στην εξίσωση για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς μπήκε και ο Νέναντ Κρίστιτς για το 21-10 (7΄). Η Σερβία υπερείχε κατά κράτος στα ριμπάουντ (23-9 στο ημίχρονο) και έπαιρνε πόντους από αιφνιδιασμούς, την ώρα που οι ιταλοί ήταν άστοχοι από μέση και μακρινή απόσταση (4/19 στη 1η περίοδο). Το δεκάλεπτο, έκλεισε με τους Σέρβους (11/15 σουτ) στο +16 (27-11). Στη συνέχεια η Ιταλία «μάζεψε» τη διαφορά (32-23 στο 16΄), παίζοντας καλύτερη άμυνα και με τον Τζαντίλε να «τραβάει» στο σκοράρισμα. Με τρίποντα των Μάρκοβιτς και Μίτσιτς όμως, η Σερβία κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με +14 (41-27), διαφορά που αντικατόπτριζε πλήρως τη μέχρι εκείνη τη στιγμή παρουσία των ομάδων στο παρκέ.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η τρίτη περίοδος. Η Σερβία προηγήθηκε 49-35 στο 25΄, με το δίδυμο Νέντονβιτς-Κρίστιτς να τελειώνει τις επιθέσεις. Η Ιταλία που εξακολουθούσε να είναι άστοχη, πλησίασε ξανά στο -9, αλλά οι Σέρβοι ήταν ασταμάτητοι έξω από τα 6.75. Με δύο «βόμβες» από τους Νέντοβιτς-Μάρκοβιτς, η διαφορά εκτοξεύτηκε ξανά στους 13 (55-42 στο 28΄). Στο 4ο δεκάλεπτο, όσο και αν οι παίκτες του Πιανιτζιάνι προσπάθησαν, δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Κρίστιτς, που σκόραρε συνεχώς (62-51 στο 34΄). Με μία εύστοχη βολή του Ντατόμε, το σκορ έγινε 62-54 πέντε λεπτά πριν το τέλος, όμως ακολούθησε ένα 8-0 σερί με καλάθι του Κρίστιτς και τρίποντα των Κάλινιτς και Μάρκοβιτς, για να διαμορφώσουν το 70-54 τρία λεπτά πριν το φινάλε και βάλουν οριστικά τέλος στο ποια από τις δύο θα ταξιδέψει στην Ισπανία για το Παγκόσμιο κύπελλο…

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 41-27, 55-44, 76-64.

Σερβία (Ίβκοβιτς): Αραντόρι 3 (1), Τζεντίλε 14 (1), Ροσέλι, Βιτάλι, Ποέτα, Μέλι 1, Μπελινέλι 8 (2), Ντίνερ, Κουζίν 8, Ντατόμε 19 (4), Μάργκο, Τσιντσιαρίνι 11 (1).
Ιταλία (Πιανιτζιάνι): Νέντοβιτς 12 (2), Κρίστιτς, Μίτσιτς 8 (2), Μπογκντάνοβιτς 7 (1), Μπιέλιτσα 12 (1), Μάρκοβιτς 12 (3), Κάλινιτς 3 (1), Γκάγκιτς, Ν. Κρίστιτς 17, Άντζουσιτς, Κάτιτς, Στίματς 5. Πηγή: sport-fm.gr